"Trable" jednej strany s miliónikmi
Jeden by ich aj poľutoval. Mať toľko problémov s pár "úbohými" miliónmi a kvôli nim mať ťažké sny, to by bolo aj na koňa veľa. Nieto na HZDS... Áno, áno, ide o dary - spolu ll miliónov - ktoré z čistého srdca "darovali" len tak z rúčky do rúčky tejto úžasnej strane chudobný dôchodca a zadlžený podnikateľ.
Keď (vraj fiktívna) "igelitková story" prefŕčala cez Slovensko ako karibský hurikán, z hĺbokej nevedemosti o pôvode peňazí sa prebrala nielen ústredná tajomníčka Zdena Kramplová a hospodár strany Milan Urbáni, ale aj samotný veľký boss. Zasadli múdre hlavy, aby skonštatovali, že takéto veci sa v strane nerobia, že je to neetické, bla-bla-bla, a preto sa darcom peniaze musia vrátiť. Termín - 22. september. Iste na vine bolo hlavne zlé počasie, pretože "prípad vrátenia daru" je zo strany HZDS ešte stále v štádiu riešenia...
A čo na to sám veľký Mečiar, ktorý má teraz veľké starosti s neustálym odmietaním kandidatúry na post budúceho prezidenta? Po dlhoročných skúsenostiach v politike si povedal, že lepšie bude tváriť sa ako "ja nič, ja muzikant". Na otázku, ako bude jeho strana riešiť vrátenie darov (nie, nie kvôli etike, tá je len na pomýlenie verejnosti, ale kvôli poriadne mastnej pokute) odvetil: "To si majú riešiť dve osoby (Kramplová a Urbáni), to nie je vec stranícka a už vôbec nie moja."
Kramplová a Urbáni už na svoje funkcie rezignovali, inak aj naďalej zostávajú oddanými členmi HZDS. No a pán predseda po republikovom predstavenstve vyhlásil, že "prijali sme rozhodnutie o vrátení peňazí v plnej výške a aby bolo všetko zrealizované do konca roku na zmluvnej báze"... Ej, veru, ťažko sa vracajú prachy z igelitky, keď nevedno, koho sú...
Obsype SNS krajinu nielen dvojkrížmi?
Peniaze hýbu životom nielen v HZDS. A nie hocijaké. Poriadny kopec z eurofondov. Preto, ten, kto (z)volil SNS, ten to má vyhraté a nemusí míňať peniaze v stávkových kanceláriach... Získať europeniaze nie je ľahkou záležitosťou, vyžaduje si to kopec papierovania, lebo na Európu neplatia postkomunistické gebuziny, ale stopercentne a precízne vypracované žiadosti. No a doma ich musí niekto priklepnúť. A túto neľahkú úlohu zobrala na seba SNS. Preto si vo vláde vybojovala na prvý pohľad nie najlukratívnejšie ministerstvá - výstavby (Janušek) a životného prostredia (Chrbet).
Súlad na straníckej linke zdola-nahor musí byť čo najlepší. A tak sa dole zakladajú agentúry, ktoré žiadosti vypracovávajú a posielajú ich hore. Tam (na ministerstve) vraj už záleží len na šťastí, či to odklepnú. A odklepnú, to si píšte, lebo aj dole aj hore sú iba tí správni ľudia... Manželia, manželky, detičky, svokry a ďalšie príbuzenstvo, najlepšie v tričku SNS, ale "neutrúô ani smeráci.
Napríklad v Agentúre pre rozvoj Gemera je riaditeľkou dcéra členky Okresnej rady SNS a manažérom syn pracovníčky z ekonomického odboru Chrbetovho ministerstva... A predsa aj sám Fico povedal, že v prípade rovnako kvalitných projektov mu stranícky klientelizmus neprekáža. Ale prečo kritizovať? Môžu oni za to, chúdence, že na malom Slovensku je každý každému rodina. Či už bližšia alebo vzdialená?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.