sedemročia (od pádu dvojičiek) je nepochybne banková kataklizma v Amerike. Aj keď bonmot klasika, že vždy ide len o tri veci, a to o peniaze, o peniaze a o peniaze, sa nikdy nezdal výstižnejší ako v tomto prípade, realita je ešte vážnejšia.
Keby nás nedelilo päť časových pásiem, o "záchrannom balíčku" 700 miliárd USD pre padlé banky by sme už informovali azda v minulom čase. Americký Kongres, navzdory všetkým zvykom, mal totiž rokovať o "Bushovom pláne" aj včera, teda v nedeľu, keďže tlak na schválenie je väčší ako enormný. Súria nielen predstavitelia finančného sektora (pekné od nich) a politici v USA, ale celý svet, na čele s európskymi bankármi a hlavami štátov. Len peniaze US daňových poplatníkov dokážu utíšiť zbláznené trhy, vrátiť do biznisu základnú dôveru a predísť panike, lebo ak tá rozšíri po svete, tak amen cma... Ak to neschvália, nevylučuje sa dominový efekt pekne cez Európu, Áziu, Japonsko až po Austráliu. Napriek deklaráciám centrálnych i iných bankárov totiž stále nevedno, kto všetko je veriteľom inštitúcií, čo skrachovali alebo sú pred krachom. Stále nie je jasný ani rozsah postihnutia "toxickými aktívami". Istá je len priama úmera, že čím viac (dnes) bezcenných papierov vykúpia US poplatníci, tým menej budú cvakať európske vlády a ECB.
Pýtate sa, že prečo to ešte neschválili? Americkí poplatníci nie sú celkom teľatá a majú otázku, či by pre nich nebolo predsa len výhodnejšie nechať to celé padnúť na hubu. Iste, aj medzi nimi sú takí (milióny), čo by horko zaplakali. Iná vec je ešte spôsob. Nebolo by rozumnejšie, keby štát nevykúpil zlé pohľadávky a iné smeti, ale tými istými peniazmi, ak už to musí byť, kapitálovo vstúpil do bankrotujúcich ústavov, čím by vlastne znížil podiely vlastníkov, a teda ich priamo zainteresoval na strate? V tom aranžmán, ktoré sa schvaľuje, totiž štát len zaplatí nadhodnotenú cenu za nelikvidné aktíva, a zodpovední vinníci si môžu spievať. Systém, ktorý sa navrhuje, je vlastné kópia "očistenia" bánk pred privatizáciou na Slovensku (či v Česku), aj s vytvorením "skládky odpadu" a zdroja budúcej korupcie, tzv. konsolidačnej agentúry. To naozaj nevedia v Amerike prísť na nič slušnejšie?
Bezprecedentná (čo do rozsahu) štátna záchrana súkromných bankárov a inštitucionálnych ikon kapitalizmu, ktorá sa deje v USA, vyzerá na najväčšiu chvíľu ľavice od "Veľkej októbrovej revolúcie". "Slušný" socialista, ktorý by za posledné dva týždne v akejsi publicistike už nenapísal, že Marx je rehabilitovaný, Marx žije, kapitalizmus je mŕtvy (a pod.), na Západe zrejme neexistuje. O politikoch škoda reči, Sarkozy (aktuálny šéf EÚ) práve zvoláva svetovú konferenciu za reguláciu kapitalizmu. Bez ohľadu na koncovku, ktorú vezme tento koncert politikov a bankárov, je dôvodná obava, že katastrofe mali nechať voľný priechod.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.