rokovať.
BRATISLAVA. Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda chce dohodu s KDH o tom, že po najbližších parlamentných voľbách budú postupovať spolu buď v opozícii, alebo v koalícii.
S týmto nápadom prišiel pred niekoľkými mesiacmi podpredseda KDH Daniel Lipšic a Dzurindovi sa páči. Dnes o tom budú obe strany rokovať.
Pre KDH by daná dohoda znamenala zrejme to, že nebudú môcť zvažovať spoluprácu so Smerom tak, ako to bolo po voľbách 2006.
Terajší predseda KDH Pavol Hrušovský v rozhodujúcej chvíli po dlhom váhaní podporil krok ísť so Smerom. Bolo však už neskoro.
Zjednotenie len čiastočne
"Považovali by sme za dobré, keby sme dospeli k politickej dohode o spoločnom postupe nielen do volieb, ale aj po voľbách," tvrdí Dzurinda.
Ešte cez víkend pre agentúru SITA vyhlásil, že verejnosť bude čoskoro svedkom viacerých krokov, na základe ktorých sa obe strany budú zjednocovať. Včera povedal, že nemyslel zjednotenie strán do jednej.
Na dohodu o spoločnom postupe podľa neho netreba ani spoločnú kandidátku. Spoločnú kandidátku nepodporuje ani Daniel Lipšic. Podľa neho obe strany získajú viac mandátov, ak budú kandidovať spolu. Lipšic hovorí o vytvorení dvojbloku, zjednotenie strán odmieta.
Dzurinda hovorí, že zjednotenie strán ani nikdy nemal na mysli. "Hovoríme o zjednotení nášho náhľadu na to, ako formovať Slovensko v ďalších rokoch. Chceme, aby SDKÚ a KDH vytvorili protiváhu Smeru, čo neznamená, že tieto dve politické strany musia spolu kandidovať. Dnes nie je nevyhnutné, ako to bolo v roku 1998, vytvoriť spoločnú kandidátku," myslí si predseda SDKÚ.
Dnes chcú hovoriť aj o vytvorení odborných komisií, ktoré by mali pracovať na spoločnom programe.
Hrušovský: Uvidíme
"Spolupráca áno, zjednotenie vylučujem," tvrdí aj predseda KDH Pavol Hrušovský. Formu spolupráce vraj predstavia dnes po stretnutí.
Úlohu v tom, či bude dohoda o postupe po voľbách možná, môže zohrať aj to, kto bude do volieb viesť KDH. Podľa informácií SME bude Lipšic kandidovať na najbližšom sneme KDH budúci rok na predsedu.
Politológ Grigorij Mesežnikov si však nemyslí, že dnes je rozdelenie KDH za a proti Smeru také ako krátko po voľbách v roku 2006.
Sám Lipšic tvrdí, že "aj kolegovia, ktorí pred dvoma rokmi chceli ísť do vlády so Smerom, dnes svoj postoj zmenili". Mesežnikov by považoval dohodu o povolebnej spolupráci týchto strán za dobrú.
"Obmedzuje síce ich manévrovací priestor, na druhej strane im môže priniesť zvýšenú podporu," povedal.
Autor: MONIKA TÓDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.