Družicu Glory vypustia v júni budúceho roka
Aj keď už dnes existujú spoločnosti, ktoré ponúkajú ľuďom výlet do vesmíru, ide o mimoriadne drahú záležitosť a bežný človek si zrejme takúto vesmírnu dovolenku nebude môcť nikdy zaplatiť. Čo však každý môže urobiť úplne zadarmo, je poslať do vesmíru (aspoň) svoje meno. Niektorí skalní čitatelia tejto strany si možno pamätajú, že o možnosti poslať svoje meno do vesmíru sme už raz informovali. Bolo to pred štartom sondy Deep Impact, ktorého nárazová časť (tzv. impaktor) obsahovala CD s menami tých záujemcov, ktorí vyplnili príslušný formulár na stránkach americkej vesmírnej agentúry NASA. Impaktor aj so spomenutým CD sa v júni 2005 zrazil s kométou Tempel.
Registrácia na webe
Teraz ponúka NASA ďalšiu možnosť vyslať meno do vesmíru. Tentoraz bude nosičom mien družica Glory, ktorej hlavným cieľom je študovať vplyv malých tuhých čiastočiek (tzv. aerosólov) v atmosfére i vplyv variability slnečného žiarenia na našu klímu. Mená všetkých tých, ktorí sa zaregistrujú na príslušnej webovej stránke (http://polls.nasa.gov/utilities/sendtospace/jsp/sendName.jsp) budú zaznamenané na mikročipe, ktorý bude súčasťou družice. Každý, kto sa zaregistruje, dostane prostredníctvom e-mailu certifikát, ktorý si môže vytlačiť. Povedzme si niečo o vedeckom programe družice Glory.
Vplyv aerosólov
"Niet pochýb o tom, že skleníkové plyny spôsobujú najväčší vplyv na klímu. Ale neistota o vplyve aerosólov je v súčasnosti najväčšou neistotou, týkajúcou sa našej klímy," povedal Michael Mishchenko, vedec projektu Glory v Goddardovom ústave pre vesmírne štúdie v New Yorku. Sonda Glory ponesie na svojej palube dva vedecké prístroje. Prvým z nich je polarimetrický snímač aerosoóov APS (Aerosol Polarimetry Sensor), ktorý bude zbierať údaje o vlastnostiach a rozložení aerosólov v zemskej atmosfére. Merania sa budú konať na základe svetla, odrazeného od aerosólových čiastočiek v atmosfére. Pretože tieto merania môžu byť značne ovplyvnené oblačnosťou, budú na palube družice dve kamery, ktoré dokážu rozlíšiť medzi oblasťami s oblačnosťou a bezoblačnými časťami atmosféry.
Produkujeme ich aj my
Počas plánovanej trojročnej doby životnosti družice sa budú získavať údaje o sezónnych a regionálnych trendoch a sledovať vývoj aerosólov počas rôznych klimatických udalostí, akými sú napríklad El Nino či sopečné erupcie. Aerosóly pochádzajú buď z prírodných zdrojov, alebo je ich zdrojom ľudská činnosť. Prírodnými či prirodzenými zdrojmi aerosólov sú napríklad sopky, požiare či púštny prach. Ľudstvo prispieva k tvorbe aerosólov najmä spaľovaním fosílnych palív. Aerosóly ovplyvňujú energetickú bilanciu Zeme tým, že buď absorbujú alebo odrážajú slnečnú energiu. Napríklad čierne uhlíkové aerosóly (sadze) absorbujú teplo a potom časť tejto energie vyžiaria, čiže prispievajú k prísunu tepla do atmosféry. Neabsorbujúce aerosóly, napríklad sulfáty, odrážajú slnečnú energiu späť do vesmíru, čiže prispievajú k ochladzovaniu Zeme.
Meria slnečné žiarenie
Druhým vedeckým prístrojom na palube sondy bude monitor totálneho ožiarenia TIM (Total Irradiance Monitor), ktorý vyvinulo Laboratórium pre atmosférickú a vesmírnu fyziku univerzity štátu Colorado. Tento monitor bude zaznamenávať totálne slnečné ožiarenie, teda vlastne množstvo energie, vyžarovanej Slnkom na Zem. Monitor bude sledovať aj časovú zmenu tohto žiarenia, čo má veľký význam pre zmeny klímy na našej Zemi. Je všeobecne známe, že Slnkom vyžarovaná energia sa s časom periodicky mení, a to v približne 11-ročných cykloch. Pre zaujímavosť možno uviesť, že v súčasnosti sa odhaduje, že na jeden štvorcový meter povrchu našej planéty dopadá v priemere 1 361 wattov slnečnej energie. Družica Glory bude mať pri štarte hmotnosť 545 kg. Jej nosnou časťou je osemuholníkový priestorový rám z hliníka. Elektrickou energiou bude družica zásobovaná slnečnými článkami s celkovým výkonom 750 W. na palube sondy bude aj 45 kg paliva pre malé stabilizačné raketové motorčeky.
Štart z vojenskej základne
Družica Glory by mala do vesmíru doštartovať 15. júna 2009, a to pomocou nosnej rakety Taurus alebo Taurus XL. Táto raketa, vyvinutá spoločnosťou Orbital Sciences, je vhodná na vypúšťanie družíc s hmotnosťou do 1 590 kg. Štart sa uskutoční zo základne amerického vojenského letectva Vandenberg v Kalifornii. Družica bude navedená na kruhovú obežnú dráhu, ležiacu vo výške 824 kilometrov nad zemským povrchom. Po navedení na obežnú dráhu sa budú 30 dní testovať prístroje družice a potom sa začnú vlastné merania aerosólov a slnečného žiarenia. Plánovaná životnosť družice je tri roky, ale vedci dúfajú, že Glory bude poskytovať údaje až päť rokov. No a aby sme nezabudli: ak chcete, aby vaše meno, zaznamenané na mikročipe, krúžilo na palube družice Glory okolo našej zemegule, musíte formulár na vyššie uvedenej webovej stránke vyplniť do 1. novembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.