burzou na Wall Street.
WASHINGTON/BRUSEL. Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu v pondelok zamietla záchranný plán pre finančný systém v hodnote 700 miliárd dolárov, ktorý mal pomôcť oslabenej ekonomike. Poslanci hlasovali proti plánu v pomere 228 k 205 hlasom. Záchranný plán odmietli hlavne Bushovi republikáni. Naopak, plán podporili lídri republikánov aj demokratov a obaja prezidentskí kandidáti.
K odmietnutiu došlo v čase ďalších kolapsov na svetových finančných trhoch. Na detailoch plánu sa v sobotu v noci dohodli lídri amerického Kongresu a administratíva prezidenta Georgea Busha. Plán bol zameraný na obnovenie likvidity na finančných trhoch a oživenie kolabujúcej ekonomiky prostredníctvom investície, ktorou mala vláda vykúpiť cenné papiere spojené s hypotékami a ďalšie problémové aktíva od finančných spoločností. Plán predpokladal založenie vládneho fondu, ktorý mal od finančných inštitúcií a investorov odkupovať problémové úvery a pôžičky a chrániť ich tak pred možným krachom.
Šok na Wall Street
Priemyselný index Dow Jones na Wall Street padol o 777 bodov, čo je najväčší pokles za jediný deň. Tento pokles je dokonca väčší ako pokles o 684 bodov, ktorý nastal počas prvého obchodného dňa po teroristických útokoch z 11. septembra 2001. Minister financií Henry Paulson po schôdze s prezidentom povedal, že jeho úlohou je "využiť všetky dostupné nástroje na ochranu nášho finančného systému a nášho hospodárstva."
S prezidentom sa po zamietavom hlasovaní Snemovne reprezentantov stretli aj viceprezident Dick Cheney a šéf americkej centrálnej banky Ben Bernanke. Lídri Demokratickej strany v Kongrese uviedli, že Snemovňa reprezentantov sa opäť stretne vo štvrtok v nádeji na rýchle hlasovanie o prepracovanej verzii záchranného plánu. V pondelok, päť týždňov pred voľbami, nebolo v Snemovni reprezentantov podľa nich dostatok poslancov ochotných prevziať politické riziko a podporiť hlboko nepopulárne opatrenie, ktoré mnohí voliči považujú za nezaslúženú pomoc boháčom z Wall Street.
Ropa pod sto dolármi za barel
Ceny ropy v pondelok spadli o viac ako 10 dolárov za barel a dostali sa pod hranicu 100 dolárov po tom, ako Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu zamietla záchranný plán pre finančný systém. Dôvodom sú rastúce obavy z dlhodobého poklesu hospodárstva, ktorý by mohol drasticky narušiť globálny dopyt po energii. "Je to potvrdenie, že nastalo globálne spomalenie a dopyt po energii už nebude taký, aký bol," povedal Phil Flynn, analytik z firmy Alaron Trading.
Bush je sklamaný
Americký prezident George W. Bush v pondelok vyjadril sklamanie z toho, že Snemovňa reprezentantov neschválila vládny plán na záchranu kolabujúceho finančného systému krajiny. "Predložili sme plán, ktorý je veľký, pretože máme veľký problém," povedal prezident. "Hlasovanie v Kongrese o pláne na záchranu hospodárstva ma sklamalo," povedal Bush novinárom počas fototermínu s ukrajinským prezidentom. "S členmi Kongresu, s lídrami Kongresu budeme pracovať na ceste vpred," povedal.
Európska komisia (EK) včera vyjadrila sklamanie z neúspechu Spojených štátov amerických pri schvaľovaní záchranného plánu pre americký finančný systém. Podľa komisie Spojené štáty americké teraz musia konať v súlade so svojou zodpovednosťou za riešenie globálnej finančnej krízy, pričom vyzvala USA k urýchlenému prijatiu záchranného plánu pre finančný sektor.
Autor: sita/ap
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.