hospodársku katastrofu po tom, čo sa niektoré americké banky pre hypotekárnu krízu dostali do problémov.
WASHINGTON/LONDÝN. Revidovaný zákon má pomôcť úverovým trhom a medzibankovým pôžičkám, ktoré zostali po vypuknutí krízy zmrazené. Niektorí analytici však varujú pred zlyhaním tohto plánu, ktorý nie je riešením na všetky problémy, zatiaľ čo zhoršujúce sa hospodárske vyhliadky môžu podnietiť centrálne banky k zníženiu úrokových sadzieb. "Aj keď Snemovňa reprezentantov plán schváli, zostávajú tu obavy z vývoja svetového hospodárstva, takže finančné trhy sa pravdepodobne nestabilizujú. Všetky aktivity Spojených štátov sú teraz namierené na ochranu pred globálnym úpadkom," uviedol Masamichi Adachi, analytik tokijskej banky JPMorgan.
Amerike hrozí recesia
Neschválenie plánu na pomoc americkému trhu by mohlo spôsobiť skĺznutie ekonomiky USA do recesie. Senát hlasoval v pomere 74 hlasov ku 25 za prijatie tohto plánu, čím ho posunul na piatkové hlasovanie do Snemovne reprezentantov.
Americký prezident Bush ocenil, že Senát prijal záchranný balík. "Verím, že úpravu plánu ktorú urobil Senát, môžu členovia obidvoch strán v Snemovni podporiť. Návrh zákona schválený Senátom je podstatný pre finančnú bezpečnosť každého Američana," uviedol Bush v tlačovom vyhlásení. Nová verzia záchranného plánu počíta so znížením daní a rozšírením federálnej ochrany bankových vkladov. Pôvodný plán odmietli zákonodarcovia v pondelok.
Dolár posilnil
Americký dolár sa včera priblížil k jednoročnému maximu voči košu hlavných svetových mien po tom, ako Senát schválil záchranný plán, ktorý má pomôcť ochromenému bankovému sektoru. Pod oslabenie eura sa podpísalo rozhodnutie Európskej centrálnej banky ponechať hlavnú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni 4,25 %.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.