pokus aj druhej komore, Snemovni reprezentantov, tak Amerike venujú všetci jej nepriatelia druhú sochu slobody.
Na otázku, či má alebo nemá byť bankový sektor (nielen v USA) sanovaný z verejných peňazí, existuje jediná principiálna odpoveď: Určite nie. Avšak, a to treba pripustiť, čosi iného je racionálna odpoveď. Napríklad, keby alternatívou bola čierna diera a koniec sveta, tak môže byť aj kladná. No. Problém je, že čakanie na peniaze amerických poplatníkov, čo by mali trh stabilizovať, prerástlo do hystérie. A v koncerte politikov, bankárov a médií je nemožné odlíšiť, čo je reálna hrozba a čo politický resp. súkromný, skupinový, egoistický záujem tých, ktorým by "bailout" (akože injekcia bankrotárovi) nadovšetko vyhovoval. Dôležité je nepodliehať atmosfére a uvedomiť si toto: Niet prečo hneď veriť všetkým tým apokalyptickým videniam. Napríklad, že "nebailout" by viedol "do hlbokej a bolestivej recesie" (George W. Bush), alebo že "ak plán neprejde, súčasná kríza prerastie do katastrofy" (John McCain). Prípadne ešte, že "banky prestanú požičiavať" (akože všetky, P. S.), alebo ešte "akciové trhy sa prepadnú na úplné dno, čím sa zníži hodnota penzií" (rakúsky minister obchodu; to už je skoro ako Fico).
Aby bolo jasné. Iste, že sa niečo deje. Veľké bankové domy "prerobili" bilión a možno i viac dolárov (teda, povedzme, asi 50 štátnych rozpočtov SR). Iste, že to nemôže nemať vplyv na množstvo subjektov, ktoré sú v pozícii partnerov či veriteľov. Alebo malých akcionárov, ktorí napr. v Nemecku nakupovali certifikáty Lehman Brothers ešte v deň krachu. A tak ďalej. Státisíce (milióny??) Američanov prichádzajú o strechy nad hlavou. A tak podobne. Avšak, avšak. Na tvrdenie, že ak US "tax payers" nevycálujú tu a teraz 700 miliárd, tak bude Armagedon a koniec sveta, nie je dosť argumentov. Teda aspoň autor nepočul žiaden. Je pritom zároveň naprosto evidentné, že napr. Merkelovej, ktorá úpenlivo apelovala na Kongres, že preboha, do konca týždňa to stihnite, či ruskému ministrovi, ktorému uteká z krajiny kapitál v ráde desiatok miliárd USD, a podobne, americký "bailout" veľmi, veľmi vyhovuje. Ako politikom. Čím viac likvidity nasype do globalizovaného systému americký Kongres, tým menej musia v Európe, kde sa napokon ani netaja, že pomôžu z bankrotu každej banke, ktorá si povie, že je v bankrote. A všimnite si dobre; regulovať a sypať peniaze chcú všetci, spor začína až vtedy, keď ide o to, že kto má platiť (Sarkozy vs. Merkelová, Brown).
Na opačnej miske váh to teda nevyzerá na koniec sveta. Len hospodársky pokles a obrovské množstvo nových regulácií, ktorými bude musieť finančný sektor platiť za "záchranu", čo mu bola milostivo udelená. Veľkorysé krytie vkladov, ktoré sa ešte zvyšuje (v Británii až na 50 tisíc libier), ruší aj posledný presvedčivý argument pre "bailout".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.