čas ako na tom minuloročnom a zároveň sa novým programom SDKÚ chystá viac podkúriť premiérovi. Kým o R. Ficovi tvrdí, že je typickým bežcom na stometrovej trati, on sa podľa vlastných slov ako typický maratónec nielen v politike zameriava na dlhodobé riešenia. Viac sme sa s Mikulášom Dzurindom porozprávali počas jeho minulotýždňovej návštevy metropoly východu.
V polovici septembra ste predstavili váš nový program Slovensko má na viac. V čom je jeho rozdiel napr. od vášho predvolebnému programu?
- Nehľadal by som väzby medzi oboma programami, rozdiel je najmä v tom, že Slovensko je o dva roky staršie. Vláda nenadviazala na naše reformé úsilie a ani neplní svoj vlastný program. Vidíme, že je skôr nečinná a prijíma len čiastkové krátkodobé opatrenia orientované na úzky okruh ľudí s cieľom získať na tom politické body. Naopak, neprijíma systematické opatrenia, ktoré by pomáhali udržať ekonomiku dlhšiu dobu v dobrých obrátkach.
Vláda sa teda podľa vás správa viac marketingovo ako smerom k dlhodobo udržateľnému rozvoju?
- Áno, presne tak sa to dá povedať. Venuje sa marketingu namiesto rozvíjaniu efektívneho sociálneho systému, ktorý umožňuje dobre rozbehnutá ekonomika. Takisto nerozvíja poznatkovú a vzdelanostnú ekonomiku. Neinvestuje sa do budúcnosti, a to je chyba, na ktorú môžeme doplatiť.
Prečo ste s týmto novým programom nevyšli už skôr, ale až teraz, dva roky po voľbách? Na čo ste vlastne čakali?
- Prvý rok sme nechali vláde, aby sa prejavila, resp. neprejavila. A ten druhý rok sme ten program písali, napokon bolo za tým mnoho práce našich 13 odborných sekcií a konzultovali sme to aj s ľuďmi mimo SDKÚ.
Od prehratých volieb sa často vyjadrujete v zmysle, že súčasná vláda žije iba z toho, čo ste vy zasiali. Minimálne podľa preferencií si väčšina Slovákov myslí, že za zvyšovaním ich životnej úrovne stojí súčasná vládna koalícia a nie vy, ktorí máte okolo 15 percent... Čím si túto anomáliu vysvetľujete?
- Zrejme tých príčin bude viacero. My sme napríklad prijímali významné sociálne opatrenia, snažili sme sa rozvíjať efektívny sociálny systém, ale zabudli sme o tom hovoriť.
Nežartujte, že ste osem rokov o tom zabúdali hovoriť.
- Ale áno, hovorili sme o automobilkách, US Steele, o podnikateľskom prostredí, členstve v EÚ a NATO a tak trochu sme zabudli hovoriť o ľudoch. Dnes nikto nevie, že sme prijali niektoré sociálne opatrenia a štipendiá najmä pre deti zo sociálne slabších rodín. Aj v Košiciach mi ľudia často a mohutne hovoria, že súčasná vláda rozdeľuje koláč, ktorý nepiekla. Takisto musím sebakriticky uznať, že sme sa zabudli prihovárať ľuďom. Aj preto chceme byť k nim bližšie a viac sa im prihovárať. A v politike chceme presadzovať opatrenia, na ktoré sme v rozpočte ešte pred 5-6 rokmi nemali. A preto prichádzame v polčase tejto vlády s opatreniami, ktoré môžu výrazne posilniť efektívnosť sociálneho sytému a zabezpečiť, aby bol spravodlivý a dlhodobo udržateľný.
Vo vašom novom pograme je v kapitole Viac peňazí pre rodinu návrh, aby štát zvýšil materský príspevok namiesto súčasných 55 percent príjmu matky počas 28 týždňov až na plný príjem matky počas celého roka, alebo aj spoločné zdaňovanie rodín. Nezdá sa vám to teraz až príliš populistické? Veď ste mali na to minimálne štyri roky vo vláde, aby ste to navrhli...
- Slovensko malo v tom období úplne iné problémy. Zachraňovali sme košické železiarne, no celkovo sme po období stabilizácie v rokoch 1998-2002 v ďalších štyroch rokoch museli urobiť zásadné reformné opatrenia vo všetkých oblastiach, aby ekonomika nabrala obrátky. Ľudovo povedané, my sme tie roky piekli koláč a dnes je potrebné s ním rozumne narábať. A mne sa zdá, že tí, ktorí ho nepiekli, si to nevážia a potom prijímajú len opatrenia, aby mali okamžité politické body. Lenže oni zabúdajú, že ten koláč nie je nekonečný a aj dnes sa musia starať o to, aby bolo z čoho zajtra deliť...
Máte aspoň predstavu, či by súčasný štátny rozpočet zvládol tieto vaše návrhy?
- Áno, naše opatrenia v sociálnej oblasti by si dohromady vyžiadali 14 miliárd korún. Z toho na prerozdelenie by išlo 7 miliárd, zvyšnú polovicu by sme ponechali ľuďom, či už zvýšením odpočítateľnej položky alebo záporným zdaňovaním, teda doplatením rozdielu. V zásade také isté peniaze bude navrhovať vláda, rozdiel bude len ten, že to pôjde na jednorazové opatrenia...
Nedávno ste sa vyjadrili, že chcete užšie spolupracovať s KDH. Je možné, aby v nasledujúcich voľbách vznikol, podobne ako vo voľbách v roku 1998, širší blok progamovo blízkych strán, ktoré by boli akousi protiváhou k dominantnému Smeru?
- Nemyslím si, že niečo také vznikne. Nikde nie je napísané, že ak chceme byť protiváhou, musíme spoločne kandidovať. To len v roku 1998 nás k tomu donútil V. Mečiar. Dnes nie je potrebné riešiť takúto otázku. My sa chceme zblížiť programovo a na to nemusí byť spoločná koalícia alebo kandidátka. Skôr je dôležité prinavrátiť vzájomnú dôveru a zjednotiť sa v programových otázkach. Záleží mi na tom, aby sme našu spoluprácu povýšili na takú úroveň, aby sme postupne vytvárali zárodok budúcej alternatívy.
MARIÁN KIZEK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.