V silnom vetre skvelý čas

Víťazom jubilejného 85. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach sa stal 30-ročný Etiópčan Yirdaw Dejene za 2:10:51 h. Súťaž žien vyhrala

35-ročná Keňanka Selina Chelimová 2:34:23.

KOŠICE. Takmer 40 rokov čakala Etiópia na svojho víťaza na najstaršom európskom maratóne. Naposledy zvíťazil v Košiciach Demisse Wolde (1969). Ešte pred ním sa z víťazstva tešil legendárny Abebe Bikila (1961). Dejene je tak tretím Etiópčanom, ktorého meno pribudne na podstavci pod sochou maratónca. Celkove je 71. víťazom MMM.

Druhý najlepší čas na MMM

Sobotňajší celodenný dážď našťastie v noci ustal, no vietor ešte zosilnel, a tak pre viacerých vytrvalcov bol boj s vetrom náročnejší, než s časom. Kým ho mali vytrvali v chrbte bežalo sa im dobre, no keď sa otočili tempo výrazne pokleslo. Vietor o sile 8 m/s bol najväčším súperom bežcov. Napriek tomu je obdivuhodné, že Dejene dosiahol druhý najlepší čas v histórii MMM, keď za vlaňajším Biamovým rekordom zaostal len o 58 sekúnd. Za ním pribehli do cieľa štyria Keňania, pričom Jonathan Kibet (2:12:23), Joseph Mutiso (2:12:25), Sammy Rotich (2:12:31) dosiahli 4., 5. a 6. najlepší čas v histórii podujatia. O výbornej úrovni maratónu svedčí i fakt, že pod 2:20 h sa dostalo až sedem vytrvalcov. Je to skvelá vizitka.

V osobnom rekorde a so šekom na 12 000 eur

Afričania podľa plánu udávali od začiatku tempo. Kenskí vodiči udávali tempo, ktoré síce na 5. kilometri bolo lepšie o desať sekúnd ako vlani, na 10. km.o osem sekúnd, no už o ďalších päť kilometrov bola mierna strata a po polovici trate už zaostávali za vlaňajším Biamom o 1:36 min. Desaťčlenná skupina sa na čele držala až do 26. kilometra. Vtedy na Aničke nastúpil Dejene a jeho útok zachytil len Jonathan Kibet. Držal sa ho však len pár kilometrov. Po druhom útoku už bežal Dejene v pohode osamotený až do cieľa. A zrýchľoval, lebo kým po polovici trate zaostával za rekordom o 96 sekúnd, v cieli strácal 58 sekúnd. Formu si teda tento 30-ročný vytrvalec skvele načasoval.

Yirdaw Dejane si o 17 sekúnd zlepšil osobný rekord z Dublinu minulého roku (2:11:08). Maratón vyhral vôbec po prvý raz v kariére a domov si zaň odnesie 12 000 eur.

Veľký skok Chelimovej

Po troch rokoch teda padla dominancia Keňanov medzi mužmi, no možno sa začala medzi ženami. Selina Chelimová urobila v Košiciach skvelý progress, keď napriek silnému vetru zlepšila svoje osobné maximum o 2:35 min. (2:36:58, Essen 2007). Za víťazstvo zinkasovalo vôbec prvá ženská víťazka z Kene na MMM 6 000 eur. Za ňou skončili dve etiópske debutantky, ktoré si vybrali Košice na absolvovanie svojho prvého maratónu v živote - Firehiwot Dadová 2:37:34 a Radiya Adelová (obe Et.) 2:39:21. Po prvý raz sa stalo, že v Košiciach stáli v oboch hlavných maratónskych kategóriách na stupňoch víťazov len čierni Afričania.

Pástor a Petnuchová s titulmi

Majstrom Slovenska v maratóne sa stal Imrich Pástor (Obal servis Košice), ktorý obhájil vlaňajší titul. Do cieľa dobehol celkove deviaty v čase 2:26:05, pred Petrom Tichým (ŠKP Čadca) 2:33:01 a Michalom Kavackým (MŠK Kys. Nové Mesto) 2:39:25. Za vlaňajším osobným rekordom zaostal o 4:06 min. Premiérovo sa majsterkou Slovenska stala Ingrid Petnuchová (BŠK Bardejov), ktorá vyhrala s veľkým náskokom.

Víťazmi polmaratónu sa stali Miroslav Vanko 1:09:53 h s a Katarína Bérešová (obaja Obal servis Košice) časom 1:18:05 h.

Na štart 85. ročníka MMM sa v rôznych kategóriách postavilo vyše 4000 športovcov z 34 krajín.