zostavovať od roku 2011 vyrovnaný štátny rozpočet. Podľa ministra financií Jána Počiatka (Smer) však takýto zákon nie je potrebný, pretože naše členstvo v EÚ a eurozóne je dostatočným nástrojom na regulovanie rozpočtovej politiky.
KOŠICE. Podľa Ivana Mikloša je vyrovnaný štátny rozpočet a teda nevytvárenia ďalšieho dlhu voči budúcim generáciám dobrým signálom pre ekonomiku i obyvateľov Slovenska. A keďže aj vládna koalícia deklarovala od roku 2011 podobný zámer, vyzvala včera SDKÚ aj ostatné parlamentné strany, aby vyrovnaný štátny rozpočet spolu "poistili" ústavným zákonom.
Zákon by mal obsahovať aj návrhy nástrojov, ako dodržanie rozpočtu vynútiť. V prípade prekročenia rozpočtu by vláda musela predložiť správu o dôvodoch prekročenia a predstaviť kroky k odstráneniu jeho schodku. Tento rok by mal verejný schodok predstavovať okolo dvoch percent, budúci rok to má byť okolo 1,7 percenta z HDP vrátane nákladov na reformu dôchodkového systému.
I. Mikloš: Umožnili to naše reformy
Nás zaujímalo, prečo SDKÚ nepresadzovala vyrovnaný rozpočet, keď boli vo vláde. "Vtedy na to neboli vytvorené možnosti, naša ekonomika mala zdedené problémy ešte z minulého režimu i obdobia vlád Vladimíra Mečiara. Museli sme urobiť reformy, zabezpečiť integráciu Slovenska a to nám umožnilo dosiahnuť vysoký ekonomický rast, ktorý vytvára predpoklady na vyrovnané rozpočtové hospodárenie."
V roku 2006 síce bola podľa neho situácia lepšia, no nie až taká dobrá, aby s týmto návrhom mohli vyjsť ešte pred skončením volebného obdobia Dzurindovej vlády. "Vtedy bol ekonomický rast okolo 6,7 percenta, ale napr. v posledbnom štvrťroku 2007 dosiahol 14,4 percenta. Jeden z najviditeľnejších výsledkov našich reforiem je rast daňových príjmov, ktoré sú omnoho vyššie ako všetky prognózy," dodal exminister financií.
Ministerstvo: Je to nepotrebné
Návrh I. Mikloša je podľa ministerstva financií nepotrebný. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca ministerstva Miroslav Šmál, takéto obmedzenie by totiž oklieštilo jediný nástroj, ktorý Slovensku po vstupe
do eurozóny a strate vlastnej menovej politiky zostane na ovplyvnenie ekonomického vývoja, teda rozpočtovej politiky. "Navyše dokumenty, ku ktorým sa Slovensko prihlásilo vstupom do Európskej únie, dostatočne upravujú zodpovednú rozpočtovú politiku a zároveň ju európske inštitúcie pozorne sledujú," dodal hovorca s tým,
že podobný zákon neexistuje nikde na svete.
Autor: jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.