Burzy boli včera na rekordoch - negatívnych. Banka UniCredit rieši krízu zvýšením kapitálu.
BRATISLAVA. Akciové trhy včera znova zachvátila panika z dosahov finančnej krízy. Prepadali sa do historických miním. "Piatkové schválenie záchranného balíčka vo výške 700 miliárd dolárov pre americkú ekonomiku nemalo žiadaný efekt. Prišlo neskoro," povedal analytik NextFinance Vladimír Pikora. Kľúčový európsky akciový index FTSEurofirst 300 klesol prvýkrát za štyri roky pod 1000-bodovú hranicu.
Krajiny Európskej únie pre upokojenie situácie vydali spoločné vyhlásenie, ku ktorému sa prihlásila aj slovenská vláda. Oznamujú v ňom, že prijmú akékoľvek opatrenia, ktoré budú nevyhnutné pre posilnenie stability finančného systému v únii.
Dow Jonesov index - najsledovanejší ukazovateľ amerického akciového trhu - spadol včera v prvej hodine obchodovania po štyroch rokoch pod hranicu desaťtisíc bodov. Tokijská burza spadla na svoje päťročné minimum, padali aj európske akcie. Obchodovanie na moskovskej burze museli dvakrát zastaviť. Aj pražská burza sa pohybovala v negatívnych rekordoch. Na finančnú krízu zareagovalo aj euro. Počas včerajšieho obchodovania spadlo na 13-mesačné minimum voči doláru, keď sa oslabilo na 1,3583 dolára za euro.
"Neschopnosť Európy rýchlo realizovať hospodársku politiku nahráva doláru," povedal Pikora. Na druhej strane podľa neho sa dolár už nemá kam posilňovať.
UniCrediť zvyšuje kapitál
Talianska banka UniCredit, ktorá má dcéru aj na našom trhu, ide upísaním nových akcií zvýšiť vlastné zdroje. Jej akcionári sa vzdajú dividend výmenou za nové akcie. Od zvýšenia základného kapitálu vedenie banky očakáva prísun 6,6 miliardy eur.
"Posledné tri týždne boli extrémne náročné pre celý finančný sektor a mali za následok nebývalú nestálosť a tlak, a to aj na akcie UniCredit," povedala hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková. Preto banka spolu so zvýšením kapitálu znížila aj odhad svojho zisku. Slovenská dcéra UniCredit nemá podľa Národnej banky zatiaľ problémy, ktoré by ohrozovali vklady jej klientov.
Reakcia vlád
Na finančnú krízu reagovali včera zvýšenou garanciou vkladov Rakúsko a Dánsko a Island. Nasledovali tak Nemecko, Grécko a Írsko. Podobný krok zvažuje Španielsko. Slovenské ministerstvo financií podľa jeho hovorcu Miroslava Šmála o zvýšení garancií na vklady vedie diskusia.
Premiér Robert Fico včera povedal, že sú u nás pozorne sledované všetky operácie, ktoré by mohli byť nebezpečné pre stabilitu našich bánk. Podľa premiéra by vláda zasiahla, keby sa niekto snažil zachraňovať materskú spoločnosť na úkor dcérskej, pôsobiacej u nás.
"Prijmeme tie najkrajnejšie opatrenia, ktoré zamedzia odlevu peňazí zo Slovenska," povedal Fico. Premiér však zopakoval, že bankový sektor je u nás stabilný a "niet dôvodov obávať sa o vklady občanov".
Na našu otázku, či pre finančnú krízu treba prehodnotiť rozpočet, odpovedal hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál takto: "Nie. Všetko, čo malo byť v štátnom rozpočte zapracované, je v súčasnosti zapracované."
Autor: ZDENKA ZAJÍČKOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.