Európska transportná loď dopravuje zásoby na ISS
Jules Verne, francúzsky spisovateľ dodnes obľúbených vedeckofantastických románov, by sa možno čudoval, že je po ňom pomenovaná vesmírna dopravná loď, ktorú vyvinula Európska vesmírna agentúra ESA a ktorá slúži na dopravu zásob na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS. Prvá takáto loď, ktorej technický názov je Automated transfer vehicle (ATV), čo by sme mohli preložiť ako automatická dopravná loď, bola pomocou nosiča Ariane 5 vypustená 9. marca tohto roka. Loď sa potom pomocou vlastného navádzacieho systému automaticky spojila so stanicou ISS, na ktorú dopravila šesť ton zásob a materiálov.
Dopravila aj potraviny
Loď dopravila na ISS napríklad palivo pre motory stanice, vodu, kyslík a 1,3 tony tzv. suchých zásob, medzi ktoré patrili potraviny, oblečenie, náhradné diely a iné materiály. Transportná loď Jules Verne bola k stanici ISS pripojená päť mesiacov, počas ktorých splnila všetky na ňu kladené úlohy. Raketové motorčeky lode štyri razy "posunuli" vesmírnu stanicu ISS na vyššiu obežnú dráhu. V dôsledku nepatrného, ale stále ešte citeľného aerodynamického odporu totiž stanica ISS postupne stráca výšku, takže z času na čas ju musia raketové motorčeky "kopnúť" opäť vyššie. Počas pripojenia lode k stanici ISS došlo k vystriedaniu posádky stanice, keď členov expedície 16 (Američania Peggy Whitsonová a Garret Reisman a ruský kozmonaut Jurij Malečenko) vystriedali v apríli členovia expedície 17 (ruskí kozmonauti Sergej Volkov a Oleg Kononenko a americký astronaut Gregory Chamitoff).
Slúži aj na odvoz odpadu
Loď Verne je však takpovediac jednorazová a po splnení úloh na stanici ISS sa do nej naloží odpad, loď sa odpojí a potom s navedie na dráhu, ktorá končí vstupom do atmosféry nad neobývanými územiami Zeme. Pred odpojením prvej transportnej lode verne od stanice ISS naložili do nej astronauti 2,5 tony odpadu. Loď sa od stanice ISS odpojila 5. septembra a počas nasledujúcich 23 dní boli vykonané manévre, ktoré ju posunuli do polohy za a pod stanicou ISS. V pondelok minulého týždňa o 14.58 stredoeurópskeho letného času boli zapálené raketové motorčeky lode, ktoré znížili jej rýchlosť o 70 m/s. V dôsledku tohto poklesu rýchlosti začala loď rýchlo strácať výšku a o 15.31 vstúpila vo výške 120 km do horných vrstiev atmosféry. V dôsledku trenia o atmosféru došlo k prudkému nárastu teploty lode, ktorá začala horieť a vo výške 75 kilometrov sa rozpadla na malé fragmenty.
Dopad do Tichého oceánu
Nezhorené fragmenty lode dopadli o 12 minút neskôr do plánovanej oblasti Tichého oceánu, v ktorej neohrozili žiadne plavidlá. Vstup lode do atmosféry a jej rozpad nasnímali dve špeciálne vybavené lietadlá, letiace pozdĺž jej dráhy. "Európa teraz urobila ďalší krok smerom k schopnosti dopravovať náklad a astronautov do vesmíru a z neho," povedal po úspešnom ukončení prvej misie európskej transportnej lode John Ellwood, manažér projektu ATV v ESA. Loď Jules Verne bola vyvinutá konzorciom podnikov pod vedením spoločnosti EADS-Space Transportation. Transportná loď má skutočne úctyhodné rozmery: jej dĺžka je 980 cm a priemer 448 cm. Po vypustení sa rozvinú štyri solárne panely, ktoré zásobujú loď elektrickou energiou a ktorých maximálny výkon je 3 800 W. Priemer rozvinutých solárnych článkov je vyše 22 metrov. Prázdna loď má hmotnosť 10 470 kg. Hlavný hnací systém lode tvoria štyri raketové motory, každý s ťahom 490 N.
Ruský spojovací modul
Na riadenie polohy lode slúži 28 menších raketových motorčekov, z ktorých každý má ťah 220 N. Palivo pre tieto motory má hmotnosť 2 613 kg. Loď môže na vesmírnu stanicu dopraviť približne 7 500 kg nákladu. Loď môže na stanicu dopraviť až 840 kg vody, 100 kg plynu (dusík, kyslík, vzduch) a až 860 kg paliva pre motory ISS. Maximálna hmotnosť lode pri jej štarte je 20 750 kg. Loď je vystrojená ruským spojovacím modulom a ruským systémom prečerpávania paliva. V súčasnosti sa v podniku EADS Astrium v Brémach dokončuje druhá loď ATV. Európska agentúra ESA ráta s tým, že lode ATV sa budú k stanici ISS vysielať v priemere raz za 18 mesiacov. Lode ATV budú zohrávať kľúčovú úlohu pri zásobovaní vesmírnej stanice ISS po roku 2010, keď Američania ukončia lety svojich raketoplánov k tejto stanici.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.