Vražda dcéry známeho advokáta pripomenula Chorvátom, že organizovaný zločin je v ich krajine prítomný viac, ako sa sluší.
ZÁHREB, BRATISLAVA. Ivanu Hodak, 26-ročnú koncipientku, zavraždili v pondelok za bieleho dňa sto metrov od policajnej stanice. Neznámy útočník ju zastrelil dvomi guľkami do hlavy priamo na schodoch pred jej bytom v chorvátskej metropole Záhreb. Jej smrť vyvolala v Chorvátsku výzvy na zosilnenie boja proti organizovanému zločinu. Hoci polícia mlčí, málokto verí, že išlo iba o "obyčajnú" vraždu.
Dcéra advokáta
Mladá žena bola dcérou známeho advokáta Zvonimira Hodaka, ktorý v súčasnosti obhajuje bývalého chorvátskeho generála Vladimira Zagoreca. Ten je obžalovaný z toho, že cez vojnu okradol štát o diamanty v hodnote 3,2 milióna eur, za ktoré mal nakúpiť zbrane. Generál sa dlho skrýval v Rakúsku a tamojšie úrady ho vydali chorvátskej spravodlivosti len minulý týždeň. Zagorec sa bránil vydaniu práve tým, že mu v rodnej krajine hrozí smrť.
Svojej vraždy sa obáva aj jeho obhajca, otec zavraždenej dievčiny. "Čakal som, že ma zabijú. Mohli ma zastreliť na ulici kedykoľvek, urobili mi však toto, keďže vedeli, že to bude oveľa horšie," povedal Hodak pre reportéra Denisa Kuljisa.
Pondelkový útok bol len jendým z brutálnych činov, ktoré sa v poslednom čase odohrali v chorvátskom hlavnom meste. "Je príliš veľa nevysvetlených vrážd, príliš veľa mafiánskych likvidácií... Záhreb nie je bezpečný," povedal pre spravodajský portál javno.com právnik Veljko Miljevič.
Gangy z podsvetia sa v krajine držia od vojny v deväťdesiatych rokoch a živé sú najmä v Záhrebe. Domáci hovoria, že chorvátske orgány nerobia dosť v boji proti organizovanému zločinu.
"Ivanu Hodak zavraždil za bieleho dňa muž bez masky na tvári. Nehovorí to dosť o miere, nakoľko sa mafia bojí chorvátskej polície," pýta sa Nataša Zečevič na portáli javno.com.
Pondelková vražda však prinútila premiéra Sanadera (podľa opozície neskoro) konať. Odvolal ministov vnútra a spravodlivosti a o svoj post príde aj šéf polície. Na ich miesto by mali prísť nestranícki ľudia.
Strach z únie
Chorvátska vláda sa bojí, že organizovaný zločin ohrozí snahu krajiny stať sa 28. členom Európskej únie. Svoj vstup by chceli Chorváti oslavovať do roku 2011, a boj proti organizovanému zločinu a korupcii patrí medzi opakované pripomienky Bruselu.
"Je jasné, že únia nebude tolerovať podobnú situáciu ako v Bulharsku s nefunkčným súdnictvom a bojom proti mafii," povedal pre agentúru AFP nemenovaný diplomatický zdroj. Bulharom, už členom európskeho spoločenstva, zastavila Európska komisia eurofondy pre nedostatočné kroky v boji proti korupcii a podsvetiu.
Brusel prízvukuje, aby Chorvátsko zakročilo aj proti korupcii. Podľa posledného ratingu Transparency International si Chorváti v tomto smere polepšili a predbehli aj Rumunov či Bulharov. Napriek tomu je korupcia stále prítomná. Dôkazom toho môže byť septembrová akcia chorvátskej polície s názvom Index, počas ktorej zatkli 95 profesorov a študentov.
Autor: tv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.