Bankový sektor sa zmieta v dôsledku finančnej krízy. Vlády prijímajú rôzne opatrenia.
BRUSEL/LONDÝN/KYJEV/BUDAPEŠŤ. Španielsko informovalo Európsku komisiu (EK) o svojom pláne na stabilizáciu domáceho bankového systému, no nie je isté, či plán neporušuje európske pravidlá voľnej hospodárskej súťaže. Španielsko uviedlo, že bude garantovať vklady až do výšky 100 tisíc eur, zároveň zriadilo 30-miliardový fond, ktorý by mal slúžiť na odkúpenie aktív bánk a zabezpečenie prílevu úverov do ekonomiky.
Briti čiastočne zoštátnia osem bánk
Veľká Británia poskytne ôsmim najväčším bankám v krajine finančnú injekciu v hodnote 50 mld. britských libier (GBP). Ide o súčasť záchranného balíčka, v rámci ktorého vláda naleje do finančného sektora až 200 miliárd GBP, aby tak v strednodobom horizonte umožnila bankám vzájomné požičiavanie si. Súčasťou plánu je aj poskytnutie kapitálu pre banky vo forme prioritných akcií. Včera o tom informoval britský minister financií Alistair Darling. Európska komisia, ktorá musí takýto plán schváliť, už oznámila, že o pláne Veľkej Británie vie a hneď ako bude mať k dispozícii detailnejšie informácie, prijme rýchle rozhodnutie, uvádza sa v denníku Financial Times Deutschland. K priatiu záchranného plánu pristúpila britská vláda z obáv pred krachom finančného systému, keďže v posledných dňoch sa akcie niektorých bánk prepadli o viac ako polovicu. Investori sa totiž obávali o ich budúcnosť, ak im nebude poskytnuté obrovské množstvo likvidity. Vláda schválila pomoc celkovo až ôsmim bankám. Konkrétne ide o Abbey, Barclays, HBOS, HSBC, Lloyds TSB, Nationwide Building Society, Royal Bank of Scotland a Standard Chartered. Na oplátku musia banky splniť isté požiadavky týkajúce sa podpory malého podnikania, hypoték a príliš vysokých platov predstaviteľov jednotlivých bánk.
Prominvestbank je vraj v nútenej správe
Ukrajinská centrálna banka uvalila na šiestu najväčšiu banku krajiny Prominvestbank nútenú správu. Šéf bankovej rady centrálnej banky Petri Porošenko uviedol, že nútená správa bola jednou z možností, ktoré banková rada zvažovala. Ukrajinská centrálna banka poskytla súkromnej Prominvestbank predchádzajúci mesiac úver vo výške 1 mld. USD. Obyvatelia Ukrajiny začali z banky totiž vyberať vklady po tom, čo banky informovali, že medzi vlastníkmi Promnivestbank prišlo k sporom. Mnohí Ukrajinci sú voči bankám nedôverčiví, keďže pre hyperinfláciu v 90. rokoch minulého storočia prišli o svoje úspory. Informácie o údajných sporoch sú preto často príčinou masového vyberania vkladov.
Maďarská OTP zotrváva v "záchrannom režime"
Maďarská banka OTP zotrváva v "záchrannom režime" a je pripravená na zmätok vo finančných sektore. Oznámil to včera na finančnej konferencii generálny riaditeľ OTP Laszlo Urban. Problémy s likviditou spôsobili, že banka je dnes v poskytovaní pôžičiek a vydávaní dlhopisov opatrnejšia. Naďalej však zabezpečuje potrebnú likviditu. Urban slovné spojenie "záchranný režim" vysvetlil tak, že banka nie je schopná zabezpečiť takú likviditu, akú si jej klienti nárokujú zo zmlúv. "Banka má likviditu potrebnú na prežitie a operácie banky budú do roku 2009 prebiehať bez akéhokoľvek jej zvyšovania," dodal Urban. Akcie OTP banky poklesli na najnižšiu úroveň od októbra 2004, keď sa v stredu doobeda obchodovali na úrovni 4 700 HUF, čo je pokles o 9,4 %. Podpísal sa pod to zmätok na finančnom trhu a problémy akcionárov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.