Slovenské a americké úrady by si mali vymieňať odtlačky prstov a profily DNA ľudí, ktorí
sú podozriví z porušenia zákonov a páchateľov trestnej činnosti.
WASHINGTON. Osobné údaje by mali poskytnúť len v prípadoch, ak sa zhodnú s porovnávanými vzorkami. Vyplýva to zo zmluvy o zintenzívnení spolupráce pri predchádzaní trestnej činnosti
a boji proti nej, ktorú včera vo Washingtone podpísal minister vnútra Robert Kaliňák s americkým ministrom pre vnútornú bezpečnosť Michaelom B. Chertoffom a námestníkom ministra spravodlivosti Markom Filipom. Ide o jednu z dvoch zmlúv, ktoré Slovensko musí prijať, ak sa chce zaradiť do bezvízového režimu USA.
Druhou zmluvou je Dohoda o výmene informácií z preverovania teroristov alebo osôb podozrivých z terorizmu, ktorú Kaliňák 2. októbra podpísal s americkým veľvyslancom na Slovensku Vincentom Obsitnikom. Obe zmluvy ešte čaká schvaľovanie v slovenskom parlamente, ktoré by už malo byť len formálnou záležitosťou.
Posledná podmienka, ktorú musíme spĺňať, aby sme sa kvalifikovali do skupiny krajín, ktoré cestujú do Spojených štátov amerických bez víz, sa týka počtu zamietnutých žiadostí o víza. Od minulého septembra do konca tohto septembra ich musíme mať menej než 10 percent. Ešte nie je
známe, či sme splnili limit.
Prezident Ivan Gašparovič sa má dnes stretnúť s americkým prezidentom Georgeom Bushom v Bielom dome, od ktorého očakáva zrušenie víz. Podľa kuloárnych informácií slovenskí turisti by mali cestovať bez víz od 17. novembra.
Autor: sita/ap
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.