za pesimistu roka, lebo tak rýchlo sa komunizmus zaviesť azda ani nedá. To, že neuveriteľné sa stalo včera skutočnosťou, svedčí len a len o tom, že realita dneška je ešte iracionálnejšia, ako Smer-SNS-HZDS. Katastrofa...
To, čo zákonom pripravuje vláda, je to isté, akoby povedala, že vážení a milí spoluobčania, keby vám banky nevedeli vyplatiť vaše vklady, nič si z toho nerobte, dostanete peniaze späť z vašich daní. Štát ani vláda totiž žiadne iné peniaze nemá. A podstatné je vedieť, že Fond ochrany vkladov, na ktorý sa skladajú banky, nemá na plné garancie ani vo sne. Takže ak to myslí Fico vážne, ručiť môže jedine štátnym rozpočtom. Avšak na plný objem vkladov nemá ani ten, takže v katastrofickom scenári by SR išla za Islandom (údajne bankrotuje). Ešteže ide len o gesto, zamerané na upokojenie verejnosti. Pointa je v inom. Ak totiž štát, teda nie fond ochrany, garantuje všade všetko, nie je jasné, načo je nám voľný trh s bankami. Stačí jedna. Konkurencia je v takom prípade ešte škodlivá, veď hrozí, že niektoré inštitúcie pôjdu v podnikaní do nenáležitého rizika. Predsa ak štát stopercentne ručí za straty, tak prečo nie? Logický a nevyhnutný krok, ktorý musí nasledovať, je totálna regulácia a dohľad. Najlepšie štátny splnomocnenec do každej banky... (Iste, po hypotekárnej pyramíde je táto debata ťažká.)
Odporučenie ministrov financií únie, ktoré po dramatickom priebehu znelo zvýšiť hornú hranicu na 50 tisíc eur, teda Fico obrátil do úplného extrému. K takému "riešeniu" pristúpili napr. Nemecko (vyhlásením kancelárky) či Írsko (zákonom), alebo včera Maďarsko. Čiže aspoň v prvých dvoch prípadoch krajiny, ktorých finančné sektory čelia ozaj reálnym problémom. Ale Slovensko? Aký signál tým vláda vysiela občanom? Naozaj taký, že "je to svojim spôsobom prejavenie dôvery (...), vlastne deklarujeme, že natoľko veríme v bezpečnosť a stabilitu, že si to môžeme dovoliť" (št. tajomník Kažímír)? Alebo opačný, že politici sami podľahli panike a upokojujú situáciu krajným opatrením, k akému sa uchýlili vlády iba ozaj "nakazených" štátov?
Iste, populizmus nepozná hranice, čo platí aj na ochranu vkladov, takže na Slovensku nestačí ani taká výška, akú stanovili napríklad v najviac zasiahnutej Británii (50 tisíc libier skoro 2 milióny Sk). Otázka, že kto na Slovensku vôbec má v banke cez 20 (či 50) tisíc eur, je v tomto chaose dokonale nepodstatná.
Aby bolo jasné. Racionálne kroky v situácii, keď hystérii na trhoch nevidieť koniec, neexistujú. Každý, aj Fico, sa môže odvolať na ekonomický výnimočný stav, ktorý je v tejto chvíli už realitou. Napokon, bláznia i ideologicky menej doľava vytočení štátnici ako Fico (viď Merkelová). Naprosto zásadné je ale trvať na tom, aby táto štatariálna legislatíva, ktorá pôjde do zrýchleného konania v NR SR ešte v októbri, nebola prijímaná na neurčito, ale limitovaná na určitý čas.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.