hlavnou postavou - bohom vína Dionýza, ktorému tak hovorili Gréci, či Bakchusa, oslavovaného Rimanmi, ktorí začali používať v legendách o ňom priezvisko Dionýza - Bakchus.
Čo hovoria legendy o pôvode boha vína? Podľa gréckeho mýtu bol synom Semely, dcéry tébskeho kráľa, krásnej a preto nenávidenej Hérou, manželkou všemocného kráľa Olympu, Zeusa. On bol Dionysosovým otcom. Keď sa Zeus ukázal pred Semelou v celej svojej veľkosti kráľa bohov a ľudí a v lesku svojej slávy, bleskom a hromom zničil kráľovský palác a spôsobil Semeline smrť. Ešte umierajúca porodila syna.
Zachránil ho vinič
Všetko okolo novorodenca bolo v plameňoch, a tak ako Zeus spôsobil túto skazu, svojho syna zachránil. Zo zeme, zo všetkých strán vyrástol hustý vinič a zakryl dieťa pred ohňom, čím ho zachránil pred smrťou. Aby zabránil pomste Héry, ktorá by dieťa usmrtila, dal ho Zeus na výchovu nymfám. Dionysos vyrástol v krásneho a mocného boha vína, dávajúceho ľuďom silu a radosť, boha, dávajúceho im úrodu. Dionysove vychovávateľky nymfy Zeus odmenil tak, že ich vzal na nebo a tam svietia medzi inými hviezdami v tmavej noci pod menom Hyady. Hyadami nazývajú skupinu hviezd v súhvezdí Oriona, jedného z najjasnejších súhvezdí na oblohe. Objavenie sa Hyád na oblohe je znamením obdobia dažďov. Dionysos učil ľudí pestovať vinič a dorábať víno z jeho dozretých strapcov.
Družina satyrov
Dyonysos mal svoju družinu, ktorú tvorili satyrovia a s ich zástupom chodil veselý po celom svete, z jednej krajiny do druhej. Dionysos išiel vpredu ovenčený vencom z viniča. Okolo neho tancovali ženské členky družiny - Mainády - satyrovia s kozími nohami a chvostami, opití vínom, nemotorne poskakujú. Koniec sprievodu tvorí somár, na ktorom sedí Dionysov múdry učiteľ Silenus. Z každej strany vedľa neho idú mladí satyrovia, ktorí šetrne pomáhajú starcovi, aby nespadol. Takto kráča sprievod v horách, po zelených lesných cestičkách, aj po nížinách a kopcoch po zemi a Dionysos Bakchus podrobuje všetko svojej moci boha vína. Ľudia ho oslavujú, ale mnohí jeho vládu neuznávajú. Často musí Dionysos pokoriť mestá i krajiny silou a kruto trestá tých, ktorí ho nechcú uznať ako boha a vzdávať mu úctu, ktorá sa mu má preukázať. Učil ľudí pestovať vinič a hrozno meniť na víno.
Trest pre odporcov
Keď na Dionýza zaútočil edonský kráľ Lykurgos, známy svojou krutosťou a napadol jeho družinu v tienistej doline, všetci sa dali na útek a vrhli sa do mora, kde ich ochránila pred Lykurgom bohyňa Thetis. Dionyzov otec, mocný Zeus, potrestal Lykurga tak, že ho oslepil a skrátil mu dĺžku života.
Dyonyza nechceli niektorí uznať ani v krajine, kde vládol kráľ Minyos. Výzvu kňaza Dionýza Bakcha, aby Minyove tri dcéry išli s ostatnými ženami do lesa osláviť príchod Dionýza, ony odmietli a zostali doma priasť a tkať. Pracovali aj večer, keď sa odrazu krosná, na ktorých tkali, zazelenali viničom a nite priadze sa zemnili na viničové ratolesti so strapcami hrozna. V paláci sa objavili fakle a divé zvieratá, pred ktorými sa nemali kde ukryť Minyove dcéry. Postupne sa ich telá začali zmenšovať a pokryli sa tmavou myšacou srsťou. Namiesto rúk im vyrástli krídla a zmenili sa na netopierov. Odvtedy sa skrývajú pred denným svetlom v tmavých rumoviskách a jaskyniach. Bol to Dionyzov trest.
Pre zaujímavosť - dnes 9. októbra je v kalendári meno Dionýz.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.