tajnosti a ticho", ale zároveň vyvíjal úsilie na "obranu prenasledovaných bez rozdielu viery, pôvodu, národnosti alebo politického zmýšľania".
VATIKÁN. Len pár dni predtým pritom rabín z Haify Šear Jašuv Cohen uviedol, že Pia by nemali blahorečiť práve pre jeho mlčanie počas holokaustu. Počas celebrovania omše pri príležitosti 50. výročia smrti Pia XII. pápež povedal: "Vo svetle reálnej situácie tejto komplexnej historickej chvíle mal pocit, že toto je jedinou šancou, ako zachrániť čo najväčšie množstvo Židov." Zastali sa ho aj ďalší vplyvní kardináli.
Ak by zasiahol verejne, ohrozil by životy tisícov Židov
Štátny sekretár Tarcisio Bertone vo vatikánskych novinách Osservatore Romano píše, že
ak by Pius XII. "zasiahol verejne, ohrozil by životy tisícov Židov, ktorí sa na jeho žiadosť skrývali". Podľa jeho slov sa len v Ríme Židia ukrývali v 155 kláštoroch. V podobnom
duchu sa vyjadril aj Benedikt počas svojej kázne. "Ako by sme mohli zabudnúť na jeho rozhlasový prejav z decembra 1942? Hlasom pridusenom od emócií oplakával situáciu stoviek tisícov ľudí, ktorí... boli len pre svoju národnosť alebo pôvod odsúdení na smrť," povedal. Podľa pápeža je toto "jednoznačný odkaz na deportáciu a vyhladenie Židov". Proces beatifikácie Pia XII. sa začal v roku 1967 a mal by sa skončiť už čoskoro. Bývalý pápež by sa tom prípade ocitol len krok od vyhlásenia za svätého. Tieto snahy vzbudili ostré spory medzi katolíkmi a Židmi, pápež na tento účel vytvoril špeciálnu komisiu. (sita/afp)
Autor: Radšej nevysvetľovať
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.