sociálne odkázaných študentov krajský školský úrad neskúmal ich finančnú situáciu.
BRATISLAVA. Sociálne štipendium pre študentov stredných škôl v zahraničí neberú vždy deti rodín, ktoré sú na pomoc štátu odkázané. Ušlo sa aj dcére Rudolfa Žiaka - bývalého poslanca, niekdajšieho spolustraníka súčasného ministra školstva, šéfa SIS a terajšieho vedúceho odboru regionálneho rozvoja prešovskej župy. Minister školstva Ján Mikolaj z SNS pri predstavovaní projektu sociálnych štipendií v septembri zdôraznil, že pri ich udeľovaní dbali na to, aby išlo o študentov zo sociálne znevýhodneného prostredia. "Ani jeden žiak nie je taký, ktorý by tieto kritériá nesplnil," povedal.
Splnila kritériá
Ministerstvo tvrdí, že Žiakova dcéra, ktorá študuje v v írskom meste Mayo, splnila kritériá. Portál Prešovského samosprávneho kraja, kde Žiak pracuje, upozorňuje, že pri výbere žiadateľov o štipendium uprednostnia žiakov zo sociálne slabých rodín a zo sociálne znevýhodneného prostredia. V prípade Žiakovej dcéry sa tak nestalo aj preto, že kritériá ministerstva školstva sú nejednoznačné. O štipendiá bol veľký záujem, do zahraničia sa napokon dostalo viac než 300 stredoškolákov.
Krajský školský úrad (KŠÚ) v Prešove vyberal na anglický jazyk 11 žiakov spomedzi 38 uchádzačov. Prednosta Jaromír Paulík tvrdí, že keďže sociálne odkázaných bolo menej ako miest v ponuke, rozhodli sa, že príjmy rodín nepreveria vôbec, aby rešpektovali zásadu nediskriminácie. Požiadavka ministerstva školstva pre krajské školské úrady, ktoré vyberali, znela: uchádzači musia predložiť výšku čistého príjmu rodičov za rok 2007. Odvolalo sa na vyhlášku o sociálnych štipendiách, ktoré sú určené žiakom v hmotnej núdzi. "Pokiaľ ide o výšku čistého príjmu za rok 2007, hranica sa nedá stanoviť, pretože niektoré rodiny majú viac alebo menej vyživovaných osôb a detí vo vzťahu k čistému príjmu," argumentovalo ministerstvo.
Minister: Ani jeden žiak
Naopak v Žiline pri výbere uchádzačov rozhodovala jednoznačne sociálna situácia záujemcov. "Určujúci bol príjem rodiny," povedala metodička žilinského KŠÚ Darina Kostelná. Podľa nej sociálne kritérium "striktne aplikovali" najmä pri výbere uchádzačov do krajín s anglickým jazykom, o ktoré bol veľký záujem.
"Sociálne štipendiá sú určené najmä pre rodiny, ktoré by si nemohli dovoliť zaplatiť deťom celý školský rok v zahraničí," povedal 18. septembra predseda vlády Robert Fico.
Najviac študentov je v Írsku
Premiérova hovorkyňa Silvia Glendová na pochybnosti okolo pridelenia sociálneho štipendia pre Žiakovu dcéru uviedla, že "nie je možné, aby mal predseda vlády informácie o každom prípade prideľovania štipendií na štúdium stredoškolákov v zahraničí".
Najviac slovenských stredoškolákov je v Írsku, Francúzsku a vo Veľkej Británii. Ubytovanie, stravovanie, mestská doprava, vreckové, učebné pomôcky, zdravotné poistenie, cestovné náklady a návšteva Slovenska počas Vianoc stojí ročne 198 832 korún (6600 eur) a všetko platí slovenská vláda.
(jk)
Študenti vyrazili do sveta
Počet prihlásených: 957
Počet vybraných: 333
Jazykové skupiny/ percento úspešnosti žiadateľov: anglická (26,7 %) , nemecká (34,9 %), španielska (55,3 %), francúzska (70,3 %), ruská (80 %), talianska (100 %)
Krajiny pobytu/počet študentov: Írsko (130), Francúzsko (62), Veľká Británia (36), Nemecko (31), Španielsko (31), Rakúsko (19), Taliansko (10) a Rusko (4).
Priemerné ročné náklady na jedného žiaka: 6600 eur (198 831,60 Sk)
Zdroj: ministerstvo školstva
Žiak je pre ministerstvo prípad
Ministerstvo školstva je presvedčené, že rodina exposlanca a súčasného vysokého štátneho úradníka spĺňa kritériá sociálneho prípadu.
BRATISLAVA. Ministerstvo školstva na otázku, či dcéra exposlanca Rudolfa Žiaka splnila podmienku sociálnej znevýhodnenosti, odpovedalo, že Žiakov "príjem za rok 2007 spolu s manželkou pri jeho päťčlennej rodine, rodičia plus tri deti, zodpovedal kritériám vyhlášky".
Žiak najprv na otázky o sociálnom štipendiu svojej dcéry dva dni nereagoval a neodpovedal na telefonáty, e-maily ani SMS správy. V piatok povedal, že si dcéra dala žiadosť a tá bola schválená. Na otázku, či sa nachádza v hmotnej núdzi, ktorá je podľa vyhlášky ministerstva školstva podmienkou na sociálne štipendium, odpovedal, že nemôže hovoriť, lebo má rokovanie.
Ak by Žiakova dcéra splnila zákonnú podmienku hmotnej núdze z vyhlášky o sociálnom štipendiu, musel by byť vlani príjem rodiny terajšieho vedúceho odboru prešovskej župy nižší než 15 730 korún (522,14 eura) mesačne. Podľa posledného majetkového priznania z roku 2006 má Žiak rodinný dom so záhradou, garáž a pozemok. Za spomínaný rok priznal príjem vo výške 514 732 korún. V Úrade Prešovského samosprávneho kraja pracuje od 1. marca 2007 ako vedúci oddelenia odboru regionálneho rozvoja a od 16. apríla toho istého roku ako vedúci celého odboru. Jeho tabuľkový plat by aj s osobným príplatkom mal byť aspoň na úrovni 25-tisíc korún mesačne. To je vysoko nad zákonom stanovenú hranicu hmotnej núdze v spomínanom období, aj keby bola jeho manželka nezamestnaná.
Žiak sedel spoločne so súčasným ministrom školstva Jánom Mikolajom v parlamente za HZDS a obaja z hnutia aj vystúpili a stali sa členmi Ľudovej únie. Z nej po čase vystúpili a Mikolaj vstúpil do SNS a Žiak do HZD.
(jkr, joč)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.