Uviedol to na tlačovej besede v Bratislave pred odchodom na včerajšie parížske mimoriadne rokovanie lídrov členských krajín eurozóny o riešení svetovej finančnej krízy.
BRATISLAVA. Rokovanie členov eurozóny by malo byť podľa premiéra Fica príležitosťou na to, aby sa vyjasnili niektoré návrhy, ktoré sa objavili počas stretnutia lídrov Francúzska, Nemecka, Talianska a Veľkej Británie.
Slovensko nepodporuje zmenu troch percent
"Tieto štáty hovorili o uvoľnení záväzkov Paktu pastu a stability," povedal premiér. Každá krajina je pritom podľa neho podľa tohto dokumentu povinná konsolidovať verejné financie tak, aby každoročne klesol deficit verejných financií o 0,5 percentuálneho bodu. "Chceme počuť odpoveď na informácie o revízii prísnych maastrichtských kritérií," zdôraznil Fico. Slovensko nepodporuje zmenu kritéria, týkajúceho sa maximálneho 3-percentného deficitu verejných financií. Podľa návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok, na ktorom sa podľa Fica vládna koalícia už definitívne dohodla, má byť budúcoročný deficit verejných financií 1,7 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).
Podľa Fica hrozí útlm rastu
Slovensku podľa Fica hrozí útlm hospodárskeho rastu pre recesiu v automobilovom priemysle. "Treba sa na to pripraviť, je to jeden z rizikových faktorov," povedal premiér. Alternatívou je podľa Fica to, že bude vláda podporovať veľké projekty typu výstavby diaľnic, čo môže podľa neho významne prispieť k hospodárskemu rastu na Slovensku. "Očakávam, že o chvíľku prídu obvinenia vo vzťahu k tejto vláde, že spôsobila pokles hospodárskeho
rastu," dodal premiér.
Mikloš: Je to pre Slovensko šanca
Súčasná finančná kríza nie je len hrozbou, ale aj šancou a Slovensko by z nej mohlo napokon ešte profitovať, povedal včera v relácii STV O 5 minút 12 poslanec Národnej rady SR za SDKÚ-DS Ivan Mikloš. Exminister financií poukázal na lepšiu situáciu v našich bankách ako aj vo verejných financiách, ktorú pripisuje reformám pri vstupe do eurozóny a ozdraveniu a privatizácii štátnych bánk spred šiestich až siedmich rokov.
"Ak budeme robiť rozumnú politiku, zlepšovať podnikateľské prostredie, investovať do vzdelania, vedy, výskumu - v celkovo zhoršenej situácii dokážeme byť na tom lepšie. Tým, že sme malá ekonomika, z toho môžeme nakoniec profitovať," povedal Mikloš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.