Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Trénera Weissa tešili iba body a topánky

Ladislav Harsányi, SerravalleSlovenskí futbalisti to majú za sebou. Cesta za víťazstvom v San Maríne bola (podobne ako terén Olympijského štadióna)

Ladislav Harsányi, Serravalle

Slovenskí futbalisti to majú za sebou. Cesta za víťazstvom v San Maríne bola (podobne ako terén Olympijského štadióna) trochu hrboľatá a hra kostrbatá. Na ňu však môže pokojne zabudnúť, keďže do tabuľky pribudli tri body, s ktorými sa naisto rátalo. Zabudnúť môže aj na komornú atmosféru niekoľkých stoviek ľudí na serravallskej tribúne, na ktorej malo hlasovú prevahu zhruba päť desiatok slovenských priaznivcov. Ak sa totiž fanúšikovia na Slovensku neprebudia, Poliaci môžu mať na Tehelnom poli početnú i zvukovú prevahu...

Iba dvaja zo základu

V porovnaní so slovenským vystúpením v Slovinsku nastúpili v základnej zostave proti San Marínu iba dvaja futbalisti Martin Petráš a Róbert Vittek. Stalo sa tak sčasti vynútene (zranenia, choroby) a sčasti cielene. Reprezentačný tréner Vladimír Weiss totiž nechcel riskovať prípadnú žltú kartu pre Štefana Seneckého, Mareka Hamšíka a Jána Ďuricu, ktorá by znamenala stop pre zápas s Poľskom. So všetkými tromi totiž ráta do základu. Do bránky proti San Marínu chcel pôvodne poslať Jána Muchu, no po jeho zranení ešte na tréningu v Bratislave dostal po prvý raz šancu v reprezentácii dodatočne povolaný Ľuboš Kamenár.

Proti húževnatému sanmarínskemu súperovi so šikovným útočníkom Andym Selvom mohli ísť slovenskí hráči do polčasových kabín s upokojujúcim dvojgólovým náskokom. Po hlavičke Stanislava Šestáka a pohotovej strele Jána Kozáka viedli 2:0 (jeho prvý reprezentačný gól), lenže Selva vykresal gólom do šatne nádej pre domácich.

Ešteže po prestávke prišiel na ihrisko reprezentačný matador Miroslav Karhan a už v 50. minúte dal dôležitý tretí gól. Jeho dôležitosť potvrdil ďalší priebeh zápasu, keď po dvoch zahodených slovenských šanciach domáci tiež dokázali niekoľkrát podkúriť a zneistiť slovenskú obranu. Tá hrala záverečnú dvadsaťminútovku bez stopéra Romana Kratochvíla, ktorého rozhodca poslal do šatne po druhej žltej karte.

Weiss: Nehrali sme to, čo sme chceli hrať

Tréner Vladimír Weiss priznal, že okrem víťazstva mu tento zápas priniesol pramálo radosti. "Môže ma tešiť len povinné víťazstvo. Hra nebola taká, akú sme chceli. Nedali sme rýchly gól a chlapci boli s pribúdajúcimi minútami trochu nervózni, čo sa odrazilo na našom výkone," konštatoval Weiss. Uspokojili ho výkony nováčika Erika Jendriška, ako aj Mareka Čecha. „Všetci ostatní vedia hrať lepšie," podotkol. Mrzela ho červená karta pre Kratochvíla. "Nechal sa naivne vylúčiť. Takému skúsenému hráčovi by sa to nemalo stať," komentoval stratu jedného zo stopérov. Na otázku, čo bolo z jeho pohľadu v zápase pozitívne, odpovedal "Iba tri body, a to že som si tu kúpil dobré topánky."

Proti Poľsku zápas skupiny

Už v stredu čaká Slovákov súper iného rangu. Poliaci navyše pricestujú do Bratislavy nadopovaní víťazstvom (2:1) nad Českom. "Skupina je zamotaná, všetko je otvorené. Nás čakajú doma Poliaci a ja by som tento duel nazval zápasom skupiny. Musíme sa naň pripraviť a hrať inak. Bude mať odlišnú atmosféru, bude o niečom inom," povedal tréner reprezentácie. Keďže po vylúčení Kratochvíla mu zostali pre Poľsko iba dvaja stopéri, už v sobotu avizoval, že niekoho povolá do kádra. Rozhodol sa pre obrancu Radoslava Zabavníka.

Brankár Ján Mucha a stredopoliar Balázs Borbély (v sobotu odstúpil z hry po polčase pre problémy s kolenom) včera trénovali iba individuálne, no proti Poľsku by mali byť k dispozícii. Otáznik stále visí nad Marekom Saparom, ktorý pre podozrenie zo začínajúcej virózy do San Marina necestoval a včera sa ešte nezapojil do tréningového procesu.

Weiss na otázku, koľko zmien bude v mužstve v porovnaní so zápasom v San Maríne, odpovedal : „Veľa."