Béreš jr. po prvý raz vyhral Rally Košice

Sportnet|13. okt 2008 o 00:00

V závere víkendu vyvrcholia domáca sezóna automobilových súťaží rely záverečným podujatím v rámci 34. Tempus Rally Košice. Do metropoly východu

prišlo bojovať o posledné body do šampionátu takmer šesťdesiat posádok, z ktorých do cieľa prišlo dvadsaťštyri.

KOŠICE. Na súťažiacich čakala počas dvoch dní 471 km dlhá trať s dvanástimi rýchlostnými skúškami v celkovej dĺžke 123 km. Päť absolvovali v piatok podvečer a zostávajúcich sedem v sobotu.

Nečakané stop favoritovi

Piatkové nočné rýchlostné skúšky boli pre divákov ale aj posádky veľmi zaujímavé, lebo na svetlá sa u nás tak často nejazdí a prvý prejazd RS Bankov narobil niektorým posádkam dosť starostí. Záverečné podujatie sľubovalo od prvých kilometrov neľútostný boj, veď išlo nielen o prvenstvo na tejto rely, ale v hre bol aj titul absolútneho majstra Slovenska v tejto disciplíne. K favoritom patrilo hneď niekoľko posádok, ktoré naznačili, že svoju kožu lacno nepredajú. Prvú erseku vyhral Igor Drotár na Škode Octavia WRC, ktorý bol jedným z favoritov súťaže pred Grzegorzom Grzybom a Tiborom Cserhalmim. Na druhej bol zase najrýchlejší Cserhalmi a druhý bol Béreš a tretí Drotár. Pred nočným okruhom boli na čele po dvoch ereskách dvaja Prešovčania Drotár a Cserhalmi za ktorými s niekoľko sekundovým mankom Jozef Béreš jr. Okruh najlepšie sadol Drotárovi, ale na štvrtej rýchlostke vypovedala technika. Problémy mal aj Grzyb, ale ten na rozdiel od Drotára pokračoval ďalej. Odstúpením sa rozplynuli všetky nádeje skúsenej dvojice Drotár - Bánoci na úspešnú obhajobu. "V tretej ereske nám prasklo sacie potrubie a motor už nemal správny výkon, ale verili sme dojdeme do servisu. Žiaľ, na štvrtej sme museli odstúpiť. Mrzí nás to, ale tento šport je už taký. Zvážime či využijeme super rally systém," povedal so smútkom v hlase I. Drotár. Po troch ereskách boli na prvom mieste, preto ich lúčenie so súťažou bolo ťažšie. Blízko vyradenia bol v piatok aj trojnásobný víťaz Rally Košice Cserhalmi, ktorý s prasknutým diferenciál absolvovať dve rýchlostky.

Súperov atak pokojne odrazil

Už niekoľko rokov sa márne pokúšal Béreš jr. vyhrať košickú rely, ktorú právom považuje za domácu, no všetko si vynahradil teraz. Do čela priebežného poradia sa dostal po piatej ereske a pred seba už nikoho nepustil. Jeho postavenie sa snažil atakovať Cserhalmi, v závere mal technické problémy s autom, keď mu odišiel prvý rýchlostný stupeň a neskôr aj štartér. Svoju dravosť v sobotu ukázal Poliak Grzyb, ktorý už nemal čo stratiť a jeho útoku neodolal Gavlák, ktorý skončil na štvrtok mieste. "Prvý deň nebol pre nás najšťastnejší, mali sme technické problémy, odišlo nám servo a stratili sme viac ako minútu. Na krátkej trati to bola značná strata, ale predsa sme sa nevzdávali. Vedeli sme, že na víťazstvo už nemôžeme pomýšľať, ale súperom sme nechceli nič darovať zadarmo," povedal v cieli G. Grzyb, ktorý vyhral štyri rýchlostné skúšky a nakoniec skončil na treťom mieste. Na šieste ereske mal nepríjemnú haváriu Orsák, ktorá sa obišla bez vážnejších zranení. Dvojica Tempus Styllex Teamu na vozidle Fiant Grande Punto S2000 napokon vyhrala s takmer 28-sekundovým náskokom pred Tiborom Cserhalmim s Marekom Omelkom na Mitsubishi Lancer a spomínaným Poliakom jazdiacom na Fiant Grande Punto S2000. Prvenstvo na Tempus Rally Košice si Bérešovi jr. aj titul absolútneho majstra Slovenska a post vicemajstra napriek odstúpenie obhájila dvojica Drotár - Bánoci.

Z výsledkovej listiny

Konečné poradie: 1. Jozef Béreš jr./Róbert Müller (Tempus Styllex) Fiat Grande Punto 1:14:15,9 h, 2. Tibor Cserhalmi/Marek Omelka (ARC Slovakia) Mitsubishi Lancer EVO IX +27,9 s, 3. Grzegorz Grzyb/Przemyslaw Mazur (Fiat - Rufa rally team) Fiat Grande Punto S2000 +1:20,0, 4. Peter Gavlák/Miloš Hulka (ARC Slovakia) Mitsubishi Lancer EVO IX +1:45,1, 5. Maciej Rzeznik, Boguslaw Browinski (Rzeznik Maciej team) Suzuki Swift S1600 +4:58,4, 6. Tomáš Ondrej/Marek Podobník (L Racing s.r.o.) Mitsubishi Lancer Evo III +5:12,7.