predstaviteľov vrátane prezidenta Alexandra Lukašenka.
LUXEMBURG. Zákaz cestovať do EÚ malo 40 predstaviteľov krajiny, ktorým únia tiež zmrazila účty po kontroverzných prezidentských voľbách v roku 2006. Na zozname osôb, ktoré naďalej nesmú cestovať do únie, zostalo len zopár Bielorusov vrátane predsedníčky ústrednej volebnej
komisie Lydie Jermošinovej, ktorým únia pripisuje zodpovednosť za zmiznutie viacerých osôb v rokoch 1999 a 2000.
Komisárka EÚ pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová včera po stretnutí s bieloruským ministrom zahraničia Sergejom Martinovom vyhlásila, že EÚ chce odmeniť Bielorusko za prepustenie politických väzňov a povzbudiť tak demokratické zmeny v krajine. "Musíme ukázať, že pokrok odmeníme," vyhlásila Ferrerová-Waldnerová. Bielorusko má podľa nej teraz historickú šancu pokračovať v krokoch smerom k demokracii.
Ministri zahraničia síce vzali na vedomie konštatovanie medzinárodných pozorovateľov, že nedávne parlamentné voľby, v ktorých opozícia nezískala ani jedno parlamentné kreslo, neboli plne demokratické, zmiernením sankcií sa však rozhodli uznať niektoré kroky bieloruskej vlády. Ide najmä o prepustenie politických väzňov a pozvanie pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe na parlamentné voľby. Za zmiernenie sankcií najviac bojovali Poľsko a Litva, ktoré s Bieloruskom susedia.
Aj uzbeckí lídri môžu cestovať
Európska únia zrušila sankcie aj voči predstaviteľom uzbeckého režimu. Šéfovia európskej diplomacie sa podľa návrhu záverečného znenia dokumentu dohodli, že "nedôjde k obnoveniu zákazu pobytu istých osôb". Európska únia zakázala víza ôsmim členom uzbeckého režimu po tom, ako mimovládne organizácie vzniesli podozrenie o ich účasti na potlačení povstania v Andižane v 2005, kde zahynulo 500 až 1000 ľudí. Aj napriek kritike mimovládnych organizácii EÚ zákaz pobytu zrušila, no o rok predĺžila embargo na vývoz zbraní do Uzbekistanu.
(sita/afp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.