sa musí teraz zvážiť, aby sa tak zabránilo ďalšiemu vplyvu finančnej krízy na ekonomiku krajiny. "Nie je tajomstvom, že som bol proti členstvu. Súčasná finančná kríza však znamená, že musíme vziať do úvahy všetky možnosti," povedal Gudfinnsson.
Hovorkyňa Európskej komisie (EK) uviedla, že nie je informovaná o vyjadreniach Gudfinnssona, avšak štandardné stanovisko EÚ zostalo nezmenené, a to, že Island je európskou krajinou a tak má nárok požiadať o členstvo v EÚ. "Rokovania s Islandom môžu teoreticky rýchlo prebiehať, pretože Island je členom Európskeho hospodárskeho priestoru a prijal už mnoho európskych zákonov," dodala hovorkyňa EK.
Island bol v otázke vstupu do EÚ dlho opatrný, a to najmä pre obavy z dopadu na jeho životne dôležitý rybársky priemysel. Aj po tom, čo vznikla finančná kríza, bola krajina pri hľadaní pomoci od Medzinárodného menového fondu (MMF) obozretná. Avšak ministerka zahraničia Ingibjorg Solrun Gisladottir uviedla, že v krátkodobom horizonte je islandskou obranou spolupráca s MMF a v dlhodobom horizonte je ňou členstvo v EÚ, prijatie eura a podpora Európskej centrálnej banky (ECB).
(sita/reuters)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.