Kremeľ má ešte väčšiu šancu pripútať si ruských miliardárov. V čase finančnej krízy má hotovosť na rozdávanie.
MOSKVA/BRATISLAVA. Proti celosvetovej finančnej kríze, ktorá otriasla aj ruskou burzou, nie sú imúnni ani ruskí oligarchovia. Od hliníkového magnáta Olega Deripasku až po čerstvo zvoleného poslanca Čukotky Romana Abramoviča prišli ruskí oligarchovia podľa ekonomickej agentúry Bloomberg o vyše 230 miliárd dolárov. To je štyrikrát viac ako majetok najbohatšieho človeka na svete Warrena Buffeta.
Kremeľ rozdeľuje
Najviac z krízy podľa britskej agentúry vyťaží Kremeľ, ktorý teraz drží v rukách kľúč k štátnej kase a rozhodne o tom, ktoré finančné skupiny zachráni. Už teraz sa v krajine, kde kolabuje jedna banka za druhou, "sformovali rôzne lobistické kruhy, ktoré čakajú v rade na hotovosť," napísala agentúra Reuters. A keďže krízu pocítili takmer všetci, Kremeľ, bohatý z predaja ropy aj plynu, má ešte väčšie páky, ako si tých najbohatších pripútať k sebe. Vplyv premiéra Vladimira Putina, za ktorého prezidentovania Rusko splatilo svoj zahraničný dlh a teraz má k dispozícii jedny z najväčších štátnych rezerv na svete, sa ešte prehĺbi.
Deripaska takmer nemal hotovosť
Najbohatší Rus Oleg Deripaska pocítil dosahy svetovej finančnej krízy, ktoré na niekoľko dní nechali ruské trhy zatvorené, natvrdo. Ako napísala agentúra Reuters musel veľmi rýchlo predať dve spoločnosti, aby mal dostatok hotovosti. Oligarcha doplatil na to, že v časoch, keď sa trhom darilo, si požičal značnú sumu peňazí a o to viac pocítil krízu, ktorá prešla z Ameriky na všetky svetové trhy. Najhoršie podľa Bloombergu dopadol oceliar Vladimir Lisin. Hodnota spoločnosti šéfa ruského streleckého zväzu a vášnivého lovca klesla o vyše dvadsať miliárd dolárov.
Abramovičov comeback
Aj majiteľ londýnskeho futbalového klubu Chelsea Roman Abramovič podľa Bloombergu ráta straty na miliardy. Na rozdiel od Deripasku či Lisina sa však v časoch finančnej krízy môže znovu naplno venovať politike. Po nedeľných regionálnych voľbách v Rusku sa zrejme stane predsedom Čukotskej dumy. Svoj hlas mu dalo až 97 percent voličov polostrova bohatého na nerastné suroviny. Do regiónu sa vracia po krátkej prestávke potom, čo sa po ôsmich rokoch vzdal gubernátorského postu.
Autor: MIREK TÓDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.