bol plán európskych vlád a centrálnych bánk na oživenie úverových trhov a pomoc bankám, čo pozitívne naladilo investorov.
LONDÝN/NEW YORK/DUBLIN/BERLÍN. Viaceré európske vlády oznámili záchranné balíčky na potlačenie svetovej finančnej krízy, ktorá zmrazila úverové trhy a obnovila obavy z hroziacej recesie svetovej ekonomiky. Americká burza Wall Street sa v pondelok odrazila od svojho minulotýždňového prepadu a zaznamenala tak jeden zo svojich najlepších dní. Podpísali sa pod to prísľuby vlád na podporu bánk a obnovenie dôvery v otrasenom finančnom systéme. Index priemyselných blue chips Dow Jones vzrástol o 936,42 bodu, resp. 11,08 % na 9 387,61 bodu, čo bolo jeho najväčšie jednodňové bodové posilnenie. Technologický index Nasdaq vzrástol o 11,81 % na 1 844,25 bodu a bodovo tak získal najviac od januára 2001. Japonská burza včera taktiež rekordne posilnila, pričom reagovala na úsilie európskych vlád na podporu bankového sektora a dôvery vo finančnom sektore. Hlavný japonský index Nikkei si pripísal 14,2 % na 9 447,57 bodu, čo bol najväčší jednodňový prírastok v jeho 58-ročnej histórii.
Euro posilnilo
Euro včera výrazne posilnilo voči americkej i japonskej mene. Euro vzbudilo záujem investorov po tom, čo viaceré európske vlády predstavili záchranné balíky na stabilizáciu bankového sektora, aby zastavili najhoršiu finančnú krízu od 30-tych rokov 20. storočia.
Americká vláda odkúpi podiely v bankách
Americké ministerstvo financií včera predstavilo plán poskytnutia finančnej injekcie v hodnote 250 mld. USD ohrozeným americkým bankám, aby sa odvrátila hrozba prepadu ekonomiky krajiny. Program žiada vládu, aby odkúpila prioritné akcie bez hlasovacích práv v oprávnených finančných inštitúciách. Podiel v každej inštitúcii je limitovaný na 25 mld. USD alebo 3 % rizikových aktív. Záchranný plán stanovil 14. november tohto roka ako konečný dátum, do ktorého banky môžu požiadať o vládne odkúpenie ich podielu. Americký minister financií Henry Paulson uviedol, že deväť bánk charakterizovaných ako "zdravé inštitúcie" súhlasilo s podielom vlády na svojich akciách, aby tým pomohlo ochrániť americkú ekonomiku. Minister dodal, že účasť vlády v súkromnom sektore je sporná, no v celej záležitosti nebolo na výber veľa možností. "Ľutujeme, že sme museli podniknúť takéto kroky. Dnešný postup nie je to, čo sme chceli spraviť, ale je odrazom toho, čo sme spraviť museli, aby sme obnovili dôveru nášho finančného systému," povedal Paulson na tlačovej konferencii. Injekcia v hodnote 250 mld. USD pochádza zo záchranného balíčka 700 mld. USD.
Česi budú garantovať 50 tisíc eur
Vláda ČR na svojom včerajšom zasadnutí jednohlasne schválila zvýšenie garancie za vklady v bankách na 100 % hodnoty vkladu, maximálne však do 50 tis. eur. Doterajší limit predstavoval 90 % a maximálna výška vkladu bola 25 tis. eur. Schválený návrh predložia poslaneckému snemu, ktorý by ho mal schváliť v prvom čítaní.
Írsko znižuje výdavky a zvyšuje dane
Írsky minister financií Brian Lenihan včera navrhol znížiť objem štátnych výdavkov a zvýšiť dane, aby tak podporil vládne financie po tom, čo sa Írsko ako prvá krajina eurozóny dostala do recesie. "Výsledkom týchto rozpočtových úprav bude budúcoročný deficit na úrovni 6,5 % hrubého domáceho produktu," povedal Lenihan írskym poslancom, keď predstavil návrh rozpočtu na nasledujúci rok. Neočakávaný kolaps kedysi rastúceho trhu s nehnuteľnosťami, ako aj svetová finančná kríza spôsobili, že sa Írsko dostalo do svojej prvej recesie za posledných 25 rokov. Aktuálna recesia tak ukončila dekádu rozmachu "keltského tigra" a odštartovala prudký pokles v daňových príjmoch.
Nemecko: Záchranný balík za 500 mld. eur
Nemecká vláda v pondelok schválila záchranný balík pre bankový sektor v hodnote 500 mld. eur, čím sa snaží obnoviť dôveru a poriadok v otrasenom bankovom sektore krajiny. Plán zahŕňa podporu až 400 mld. eur v rámci bankových záruk a 100 mld. eur vo forme finančnej pomoci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.