druhý pilier opustí až 150-tisíc ľudí. Časť výdavkov rozpočtu je tak vo vzduchoprázdne. Rezort Jána Počiatka počíta s príjmami, ktoré nemá zrejme reálne podložené.
BRATISLAVA. Koalícia sa dohodla na prioritách, ktoré navyše budú stáť 582 miliónov eur (17,5 miliardy korún). Úlohou ministra financií Jána Počiatka bolo nájsť na ne peniaze. Podľa návrhu štátneho rozpočtu, ktorý v pondelok chvíľu visel na internete, ich našiel.
Pozorovatelia ich reálnosť však spochybňujú. Ministerstvo financií totiž ráta približne so 60 miliónmi eur navyše, ktoré má získať z výberu daní. Ostatné príjmy, ako sú rôzne poplatky či teoreticky príjmy z privatizácie, by mali pomôcť rozpočtu 100 miliónmi eur.
Problémom sú príjmy
„Zvýšenie nedaňových príjmov nie je analyzovateľné. Daňové príjmy sú síce v súlade s prognózami, tie však nepočítali s možným spomalením ekonomiky pre recesiu v Európskej únii. Preto ich považujeme za ohrozenú." hovorí analytik INESS Radovan Ďurana.
Sporné je, že ministerstvo financií oproti augustovým prepočtom zvýšilo príjmy štátneho rozpočtu bez toho, že by zvýšilo odhad rastu hrubého domáceho produktu (HDP). Ten zostal na úrovni 6,5 percenta. Už táto prognóza sa pozorovateľom zdá nadsadená. Svetová finančná kríza totiž Slovensko neobíde, čo sa prejaví v spomalení rastu, a teda aj v tvorbe zdrojov pre rozpočet. Preto malo byť ministerstvo financií pri odhade vývoja HDP opatrnejšie. Spomalenie rastu napokon pripustil včera aj premiér.
Druhý pilier má opustiť 150-tisíc ľudí
Vláda našla peniaze aj v druhom pilieri. Sociálna poisťovňa, ktorá je súčasťou verejných financií, vo svojom rozpočte na budúci rok počíta s tým, že z neho odíde 150-tisíc ľudí a tým získa takmer 7 miliárd korún (229 miliónov eur). Predpoklady ministerstva práce pritom pri otváraní piliera hovorili o rozmedzí medzi 30-tisíc až 150-tisíc sporiteľmi.
Tieto peniaze sú však neisté, ekonómovia preto považujú riešenie za rizikové. Vláda pri otváraní druhého piliera ľudí vystrašila finančnou krízou. Včerajšie správy o finančných trhoch však boli viac ako uspokojivé. Ak sa budú trhy vyvíjať takto pozitívne, je pravdepodobné, že scenár o počte vystúpených sporiteľov sa nenaplní.
„Z pohľadu vlády je takéto číslo pomerne optimistické. Ak počítajú so 150-tisíc odídencami, rozpočet Sociálnej poisťovne sa stane jedným z najväčších rizík návrhu verejného rozpočtu," povedal šéf Nadácie F. A. Hayeka Martin Chren. Ak sa totiž tento odhad nenaplní, hrozí podľa neho, že deficit verejných financií bude musieť vláda korigovať.
„Nedosiahnutie želaného stavu sa prejaví vyšším schodkom fondu starobného poistenia a vyšším schodkom rozpočtu verejnej správy," povedal Ďurana. Predpokladá totiž, že z druhého piliera vystúpi menej ako stotisíc ľudí.
Neistotu okolo prestupov potvrdil aj hovorca rezortu práce Michal Stuška: „Ide len o prognózu, na ktorú sa viaže veľmi veľa vplyvov, a tie je ťažké predpovedať."
Autor: kr, dk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.