Dvojnásobné jubileum maratónskeho ctiteľa

Na uplynulom Medzinárodnom maratóne mieru mal štartové číslo 100. Oprávnene. Ján Kaľavský sa totiž postavil stý raz na štart tejto disciplíny

(rovnako bol na tom i ďalší Košičan Jaroslav Horný z BK Steel). Úctyhodný počet a určite mnohí symbolicky sňali klobúk pred týmto vytrvalcom z TU Košice.

KOŠICE. Prvú októbrovú nedeľu dobehol na 59. priečke v čase 3:01:14 hod. Svoj výkon komentoval slovami, že v jeho veku (47 rokov) už asi žiadne zázraky nehodno očakávať.

Nechýbal ani raz

Východniar zaznamenal ešte jedno jubileum: Náš najslávnejší a najznámejší maratón absolvoval totiž dvadsiaty piaty raz v jednom slede. "Od roku 1984 som nechýbal ani raz," pochválil sa vyznávač vytrvalostných behov, ktorého vernosť k MMM je obdivuhodná. Na tomto podujatí si najlepšie počínal v roku 1995, keď sa stal majstrom Slovenska časom 2:27 hod. "Nezunovalo sa mi zápoliť doma, tu sa cítim najlepšie. Pre mňa je táto akcia charakteristická perfektnou neopakovateľnou kulisou. Navyše ma tu pozná nesmierne množstvo ľudí, takže sa mi behá výborne za neustáleho povzbudzovania." Je jasné, že náš maratón neberie rutinérsky, hoci už pozná naozaj každý meter trate. Ale stále si dokáže tento beh vychutnať a precítiť ho. Pritom pochodil mnoho krajín, kde si oproboval sily i na prestížnych podobných akciách. Napríklad na najstaršom podujatí tohto druhu v Bostone. Na viacerých maratónoch ho už poznajú i organizátori, lebo sa tam rok čo rok vracia. Niekedy preto, aby vyhral (Čadca, Žabokreky, Szeged), pričom prvý bol aj ako 44-ročný, inokedy pre radosť z behu, pohybu, z pasie.

Rozkvitnutá záľuba

Jeho záľuba rozkvitla prvý raz na akcii vo Vranove v roku 1984. Mal 23 rokov a splnil vtedajší vekový limit pre účastníka. Možno keby nefungoval limit, dal by sa na to skôr. Predtým sa venoval cyklistike (do vojenčiny) a medzi jeho záľuby patrili i bežky. Na konte má tisíce kilometrov, beh sa stal jeho životným štýlom. Každoročne však pre neho je najväčšou motiváciou MMM. "Dvadsaťdvakrát som mal lepší čas než 2:50, akurát v ostatných ročníkoch som dosiahol čas okolo troch hodín." Nikdy to na trase dlhej 42 195 metrov nezabalil, hoci niekedy to už nebol beh, ale prekonávanie samého seba. "Išlo mi o to, prísť do cieľa a nevzdať to. Najťažšie to bolo si pred dvoma rokmi v Belgicku. Zo zimy som mal ešte nejaké kĺbové zranenie a poriadne som sa vytrápil. Približne v polovici trate som bol ešte na piatom mieste, potom som sa vliekol a všetci ma predbiehali. Napokon som obsadil až osemdesiatu priečku, ale nechcel som odstúpiť. Hoci páľava bola vyčerpávajúca a psychicky ma ubíjalo, ako som sa prepadal," zaspomínal pretekár a priznal, že okrem MMM ho uchvátila masa 37-tisíc bežcov v Bostone. Na atmosféru v košických uliciach však nedá dopustiť. "To sa potom behá. Niekedy zvládnem kilometre v klbku maratóncov, ale najlepšie časy som docielil počas sólo behu," pripomenul J. Kaľavský, ktorý v tomto roku pokoril maratónsku dištanciu tri razy. Boli však sezóny, keď zabehol osem maratónov, no to už podľa jeho slov bolo veľa a telo to cítilo. "V roku, keď som si urobil osobák, som šesť razy bežal maratón a výsledné časy sa pohybovali v rozpätí troch minút od 2:27 do 2:30."