ktorých sa dohodli minulý rok.
BRUSEL. Lídri EÚ na summite v Bruseli včera potvrdili pôvodné ciele a časový harmonogram plánu boja proti klimatickým zmenám s tým, že dohodu by chceli podpísať do decembra. Po skončení vrcholnej schôdzky o tom informoval francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorého krajina v súčasnosti predsedá EÚ. "Môžem potvrdiť, že ciele aj časový harmonogram zostávajú rovnaké. Teraz musíme nájsť riešenie pre tie krajiny, ktoré vyjadrili obavy," vyhlásil s tým, že "klimatického balíčka" sa EÚ nemôže pre finančnú krízu vzdať.
Zmiernenie žiadali východoeuropske krajiny
Zmiernenie a prehodnotenie pôvodného plánu žiadali najmä východoeurópske krajiny, pričom argumentovali "vážnou hospodárskou a finančnou neistotou" v Európe. Poľský premiér Donald Tusk pohrozil, že jeho krajina bude klimatický plán vetovať, ak únia nevenuje viac pozornosti záujmom Poľska. Podobne sa vyjadril aj taliansky premiér Silvio Berlusconi. "Chceme plán, ktorý bude prijateľný aj pre chudobnejšie krajiny," vyhlásil Tusk. Predpokladá sa, že klimatický plán bude vlády a priemysel stáť miliardy eur za čistejšie technológie, zdroje obnoviteľnej energie ako aj zníženie emisií z automobilov a tovární.
Peniaze pre banky
Rokovanie o klimatických zmenách bolo v tieni súčasnej finančnej krízy, ktorú chcú lídri riešiť uvoľnením vyše 2 biliónov eur pre bankový sektor. Tieto financie sa majú použiť na garanciu úverov a vkladov a záchranu krachujúcich bánk. Pomoc finančným inštitúciám už v nedeľu odsúhlasili lídri eurozóny. Európska rada sa dohodla aj na pravidelných mesačných stretnutiach guvernérov centrálnych bánk členských štátov, ktorých cieľom bude koordinácia ich Európska rada tiež vyzvala na spoločný postup pri reforme svetového finančného systému, ktorá by mala zabrániť podobnej kríze v budúcnosti. O reforme svetového finančníctva bude s americkým prezidentom Georgeom Bushom tento víkend v mene EÚ rokovať francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Sarkozy chce na túto tému zvolať v novembri medzinárodnú konferenciu za účasti EÚ, USA, Ruska, Číny a Indie, na ktorej by sa malo hovoriť o dohľade a regulácii trhov, zmiernení bankového tajomstva ako aj o vypracovaní systému včasného varovania pred krízami. "Hovoríme to o trhovej ekonomike s pravidlami - to je európsky model," vyhlásil predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, ktorý bude Sarkozyho sprevádzať na návšteve u Busha.
Nové imigračné pravidlá
Lídri EÚ na summite prijali nové imigračné pravidlá. Európsky pakt o prisťahovalectve a azyle, ktorý má tvoriť základ spoločnej imigračnej politiky, bol prijatý jednomyseľne. "Európa už má ozajstnú imigračnú politiku," vyhlásil francúzsky prezident Nicolas Sarkozy po skončení summitu. Pakt, ktorý obsahuje politické návrhy, no nie záväzné zákony, stanovuje princípy riadenia imigrácie, boja proti nelegálnej imigrácii ako aj spolupráce s krajinami, z ktorých utečenci prichádzajú do Európy. Nové pravidlá sa týkajú aj zefektívnenia hraničných kontrol a zlepšenia azylovej politiky jednotlivých krajín EÚ.
Summit únie sa venoval aj vzťahom s Ruskom, no lídri zatiaľ nerozhodli, kedy obnovia rokovania s Moskvou o užšej spolupráci. Rozhovory prerušili po augustovom konflikte medzi Ruskom a Gruzínskom. Šéfovia vlád a štátov si tiež vypočuli írskeho premiéra Briana Cowena a jeho analýzu dôvodov odmietnutia reformnej Lisabonskej zmluvy írskymi voličmi v júnovom referende. Konkrétnymi krokmi na riešenie vzniknutej situácie sa budú lídri EÚ zaoberať na svojom decembrovom summite.
Autor: sita/afp/ap
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.