BRATISLAVA. Laserové merače rýchlosti sú menšie a ľahšie ako radary (takzvané ramery), ktoré polícia používa dnes, zväčša zabudované v autách. Policajti nimi môžu merať aj na ťažšie prístupných miestach.
Jedinou výhodou ramerov oproti nim je možnosť merať z idúceho auta v oboch smeroch. Laserové merače - lidary - sú na statívoch a vozidlo merajú zväčša spredu. Zamerať ho dokážu až na 1500 metrov, ramery najviac na 60. "Meranie lidarom prináša výhodu skrytého merania a malej odhaliteľnosti vodičmi," hovorí Pavol Doršic zo Slovenského metrologického ústavu, ktorý laserové merače testoval.
V technických parametroch meračov sa ako optimálna vzdialenosť na meranie píše iba o 80 až 140 metroch. "Dokážu auto síce zamerať aj na 1500 metrov, na tú vzdialenosť však nevidno tvár ani evidenčné číslo auta. Môžu ho však merať, kým sa k nim nepriblíži a na vodiča si počkať," vysvetľuje Juraj Bočkay zo ZTS Elektronika SKS z Novej Dubnice. Práve túto firmu si z troch ponúk v súťaži na dodanie lidarov ministerstvo vybralo.
Dopravných policajtov je asi 1800. Hovorkyňa ministerstva Silvia Miháliková vysvetľuje, že plánujú nakúpiť maximálne 500 meračov.
Rozdiel medzi radarmi a laserovými meračmi spočíva najmä v technológii merania. Radary merajú rýchlosť rádiovými vlnami, ktoré sa odrazia od auta k anténe prístroja. Lidary využívajú laserový lúč. Policajt prístroj namieri na lesklú časť karosérie, napríklad reflektor alebo evidenčnú značku a stlačí spúšť. Do sekundy sa na displeji objaví rýchlosť vozidla. Tá sa môže merať opakovane, až kým auto neprejde okolo policajta.
Autor: mp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.