opatrenia na zmiernenie rizík, ktoré vyvolala celosvetová finančná kríza. Približne 60 zákonodarcov, ministrov, šéfov centrálnej banky a odborárskych lídrov mali vypracovať akčný plán, ktorý okrem iného predpokladá zníženie rozpočtových výdavkov.
Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány na stretnutí napriek tomu vyjadril nádej, že "prebiehajúce investície nebude potrebné zastaviť". Zároveň ohlásil nešpecifikované zmeny vo využívaní európskych fondov, "ak to bude potrebné", a vylúčil realizáciu návrhov na zníženie daní, čo podporili podnikateľské skupiny.
Podľa najbohatšieho maďarského podnikateľa Sándora Demjána, ktorý na stretnutí zastupoval zamestnávateľov, je znižovanie daní potrebné, ale "v tejto chvíli štát žije zo dňa na deň, aby si udržal solventnosť". "Najprv musíme uhasiť požiar," povedal. Ako však dodal, "nie je žiadny dôvod blahoželať si k získaniu pôžičky piatich miliárd eur z Európskej centrálnej banky, keďže maďarskí občania ju budú musieť splácať dlhé roky".
Guvernér Maďarskej národnej banky András Simor vyjadril presvedčenie, že Maďarsko môže odvrátiť účinky finančnej krízy iba vtedy, ak jeho sa jeho ekonomika stane menej zraniteľnou prostredníctvom "prijatia eura, nárastu (konkurencieschopnosti) zvýšením ekonomického rastu a významným znížením sociálnych výdavkov". Nástrojom na dosiahnutie tohto cieľa môže byť podľa neho obmedzenie rastu miezd.
Autor: sita/afp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.