V sobotňajších českých krajských voľbách jednoznačne triumfovali sociálni demokrati.
PRAHA. Opozičná Česká strana sociálno-demokratická (ČSSD) Jiřího Paroubka podľa týchto informácií zvíťazila vo všetkých regiónoch, z čoho vyplynula drvivá porážka pre Občiansku demokratickú stranu (ODS) premiéra Mirka Topolánka, ktorá stratila všetkých 12 hajtmanov. Výsledku dopomohla aj rekordne vysoká účasť voličov, ktorých prišlo viac ako 40 percent.
Sociálni demokrati získali tesne pred koncom sčítania 35,86 percenta hlasov, ODS 23,53 a tretia Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) 15 percent hlasov. V krajských voľbách
prepadli (6,68 percenta) aj vládni ľudovci a zelení. Koaličná Kresťanská a demokratická únia - Československej strany ľudovej (KDU-ČSL) prišla o svojho jediného hajtmana.
V Čechách v sobotu pokračovali dvojdňové voľby do krajských zastupiteľstiev a hornej komory parlamentu, ktorých výsledky otrasú tamojšou politickou scénou. Česi vo voľbách rozhodovali o obsadení zastupiteľstiev vo všetkých krajoch s výnimkou Prahy, ako aj 27 z 81 kresiel v Senáte. Kandidáti do Senátu, ktorí nezískajú potrebnú väčšinu, postúpia do tohtotýždňového druhého kola. Výrazné straty Občianskej demokratickej strany sa pripisujú najmä schváleniu výstavby americkej radarovej základne na českom území napriek nesúhlasu väčšiny občanov.
--- NÁZORY A REAKCIE ---
Lídri a predstavitelia českých politických strán reagovai na výsledky sobotňajších volieb.
Predseda ČSSD Jiří Paroubek povedal, že bude pri povolebných rokovaniach tvrdo presadzovať svoje programové priority. Pre vytvorenie krajských koalícií s ČSSD podľa neho prichádzajú do úvahy len takí partneri, ktorí na programové ciele ČSSD pristúpia. Víťazstvo v krajských voľbách označil za grandiózne. Posolstvo voličov bolo podľa Paroubka jasné. "Ľudia chcú zmenu, som veľmi šťastný z výsledku sociálnej demokracie," dodal Paroubek."Ľudia dávajú mandát ľavici a je otázka, do akej miery je možné sa dohodnúť na nejakom rozumnom programe s komunistmi," komentoval povolebnú situáciu.
Pripomenul, že pred voľbami dával prednosť vzniku ľavostredovému usporiadaniu v krajoch, ale politický stred podľa neho až na dva alebo tri kraje vymizol. "Takže to bude niekedy ťažké uvažovanie," dodal. Zdôraznil, že o koalíciách nebude rozhodovať on ani vedenie ČSSD, ale politici v krajoch. Paroubek tiež poznamenal, že pred druhým kolom senátnych volieb bude ČSSD
rokovať v každom volebnom obvode o podpore svojich kandidátov. Ľudovcom a zeleným v tejto súvislosti odkázal, že pokiaľ chcú vidieť svoju politickú budúcnosť, mali by sa "chovať inak než ako apendix ODS". Cieľom podľa neho je, aby ODS v hornej komore stratila absolútnu väčšinu.
Premiér a predseda ODS Mirek Topolánek označil prahrané senátne a krajské voľby za facku, ktorá by ale stranu mohla prebrať. Pomenoval niektoré príčiny, prečo jeho strana neuspela. Podľa neho bolo chybou, že najsilnejšia vládna strana rezignovala na odpoveď na konfrontačnú kampaň, ktorú viedla ČSSD. Sociálnej demokracii se tiež podľa neho na rozdiel od ODS podarilo mobilizovať nerozhodnutých voličov. "My sme nepostavili proti tej pomerne ostrej rétorike súpera adekvátnu odpoveď. Tým pádom sme uvoľnili politické témy, nepredali sme ani tie
úspešné prvky a pravicoví voliči nám to spočítali, pretože sa v týchto voľbách nenašli," prehlásil Topolánek. Znovu zopakoval, že aj keď išlo o krajské voľby, hlasovanie malo celoštátny charakter. ODS tak prišla o svoju regionálnu dominanciu.
Sociálnej demokracii sa pomocou celoštátnych tém podľa Topolánka podarilo získať štyri z piatich nerozhodnutých voličov. "To je veľmi dôrazné upozornenie, pristupujem k tomu s plnou pokorou," dodal premiér. "Tá facka prišla v správny čas, a pokiaľ ju ODS správne pochopí, tak tie voľby vôbec nie sú prehrané," zhodnotil Topolánek.
Ľudovecký europoslanec Jan Březina vyzval vedenie KDU-ČSL, aby vyvodilo zodpovednosť z neúspechu vo voľbách. Podle Březinu stojí za neúspechom kandidátov strany predovšetkým nedostatečná podpora z centra. Výsledek volieb bol podľa neho poslednou kvapkou, po ktorej musí v strane nastať zmena. "Stranícke vedenie, ktoré pôsobí vyvetraným dojmom a už dlhšie
očividne kríva, zakoplo hneď v prvých voľbách, ktoré za jeho pôsobenia prebehli," uviedol europoslanec. Vedenie se podľa neho ani nepokúsilo vysvetliť zmysel účasti KDU-ČSL vo vláde a poukázať na to, čo strana dosiahla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.