priniesli taký debakel vládnych strán ODS, KDU-ČSL a zelených, že dozvuky pocítime azda aj na Slovensku.
Skutočnosť, že namiesto 12 "hajtmanov" (po slovensky župan), čo bola doterajšia realita, nebude mať "po novom" najsilnejšia vládna strana ODS ani jedného, a že zelení boli "vygumovaní z politickej mapy" (Paroubek), čiže sú bez JEDNÉHO krajského poslanca, a že i ľudovci stratili svojho jediného "hajtmana", súvisí so Slovenskom tak, že z takého výsledku môže v Prahe padnúť aj vláda. Tá už dnes nevie, či je väčšinová alebo menšinová, a či vôbec ešte vládne, keďže už pred prázdninami jej neprešli akési reformy a opozícia si presadzovala hore-dole, temer čo chce. Či sa koalícia nerozpadne v zmenených podmienkach okamžite, sa dozvieme už v stredu, keď bude čeliť ďalšiemu hlasovaniu o nedôvere. A či sa už čiara života premiéra Topolánka naplní teraz, alebo, o čosi pravdepodobnejšie, po niektorom z decembrových snemov ODS či KDU-ČSL, vyvstane v strednej Európe reálna hrozba mocenskej osi Paroubek-Faymann-Fico (Gyurcsány). A o to tu dnes beží v prvom rade. (Iba pre tých, čo s politikou nelíhajú a nevstávajú: Werner Faymann je šéf rakúskych sociálnych demokratov, ktorý asi pred dvomi týždňami vyhral voľby. Pričom, podobne ako tanečnému páru Fico-Paroubek, veľmi sa mu páči Kremeľ a jeho dnešný vládca, súdruh Putinmedvedev.)
Pravdepodobnosť, že sa Topolánek udrží, nie je vyššia ako 1:1. Pomôcť by mohlo druhé kolo senátnych volieb, keby ODS zachránila, čo sa zachrániť dá. Paroubek chystá v krajoch menšinové "vlády" ČSSD, tolerované "ticho" komunistami, čo je absolútne jasný signál, aký model pripravuje pre seba, až sa dostane k moci v Prahe. "Vtipné" je, že k tomu nemusí potrebovať ani dve stredové strany, ktoré sa po volebnej porážke (KDU), resp. katastrofe (zelení) v regiónoch ani netaja, že ich potopila koalícia s ODS a reformy, ktoré s ňou presadzovali. Nie vlastní kandidáti a krajské programy, ale zdravotnícke poplatky a o tri milimetre menšie sociálne dávky, než boli za Paroubka. Tieto krajské a senátne voľby predovšetkým s novou silou ukázali, že s programom reforiem sa v postmodernej demokracii dá už len prehrávať (pozri Maďarsko!!).
Z takej interpretácie porážky priamo vyplýva, že pád vlády nemusí byť spojený ani s predčasnými voľbami. Paniku z "vymazania z mapy" by zažehnala napr. aj inštalácia nejakej "odborníckej" (úradníckej) vlády, na ktorej by sa dohodli s Paroubkom... Prevzatiu moci v Prahe hroznou ľavicou ČSSD-KSČM dlhodobo nejde zabrániť. Historická väzba na Česko urýchli slovenský pád do sféry ruského vplyvu o to väčšmi, že "projekt" Paroubek-Faymann-Fico vyzerá byť funkčný aj na dve volebné periódy. Sme v tom až po uši aj bez finančnej krízy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.