obavy o jej zdravie prijatím vládnej injekcie prostredníctvom dohody zameranej na to, aby sa banka vyhla vydávaniu oslabených akcií. Opatrenia na záchranu finančného sektora špecifikovala aj švédska vláda, a to vo výške potenciálne viac ako 1,5 bilióna švédskych korún (SEK).
LONDÝN/PARÍŽ/KYJEV/MADRID/PRAHA. Švédsko sa tak stalo poslednou krajinou, ktorá sa snaží podporiť dôveru v bankovom sektore. Avšak na rozdiel od ostatných krajín Švédsko neposkytuje bankám finančnú injekciu, ale iba vládne záruky nových pôžičiek, ktoré budú poskytované len bankám so silným kapitálovým pomerom. Krajina sa ďalej rozhodla, že vo fonde na stabilizáciu finančného sektora uloží 15 mld. SEK, ktoré budú slúžiť na riešenie krízy solventnosti vo finančných spoločnostiach.
Finančnú krízu cítia aj české podniky
Finančná kríza v Česku zrejme pripraví množstvo ľudí o prácu. Takmer pätina českých firiem plánuje prepúšťať. Údaje o znižovaní počtu zamestnancov vyplynuli z prieskumu, ktorý robila Hospodárska komora pre české Hospodárske noviny. "Aj keď sa podľa výsledkov prieskumu situácia javí ako vážna, nie je až taká dramatická. Je dôležité, aby banky zaujali realistickejší postoj k poskytovaniu finančných zdrojov podnikateľom," povedal prezident komory Petr Kužel.
Z 1350 oslovených firiem odpovedalo 264 tak, že pre krízu chystajú mimoriadne opatrenia súvisiace s oslabením ekonomiky. Chcú znižovať stavy zamestnancov. Podľa ankety bojuje s dosahmi krízy viac ako polovica podnikov. Hromadné prepúšťanie zatiaľ oznámilo napríklad vedenie spoločností Sklo Bohemia a skláreň Bohemia.
Moody's zhoršila výhľad ratingov Ukrajiny
Medzinárodná ratingová agentúra Moody's Investors Service zmenila výhľad ukrajinských kľúčových ratingov z pozitívneho na stabilný. Za zmenou výhľadu stojí celosvetová finančná kríza v kombinácii s existujúcimi makroekonomickými, finančnými a politickými problémami krajiny. "Hoci bilancia Ukrajiny zostáva silná, súčasná celosvetová kríza na finančných trhoch stupňuje existujúcu zraniteľnosť, ktorá nás pred štyrmi mesiacmi viedla k tomu, aby sme sa zdržali zvýšenia ratingu krajiny," povedal Jonathan Schiffer.
Ukrajinská predsedníčka vlády Julia Tymošenková vyjadrila včera vieru, že rokovania s Medzinárodným menovým fondom (MMF) budú úspešné a krajina si zabezpečí dôležitú finančnú pomoc. Podľa vyhlásenia uvedeného na vládnej internetovej stránke sa premiérka Tymošenková včera ráno zúčastnila na ďalšom kole rokovaní s predstaviteľmi MMF. Ukrajinskí predstavitelia po začatí rokovaní s MMF uviedli, že fond je pripravený poskytnúť krajine až 14 miliárd amerických dolárov (10,4 miliardy eur, 317 miliárd slovenských korún) pri pomoci na stabilizovanie finančného systému. MMF sa však k rokovaniam s Ukrajinou nevyjadril. Dosah svetovej finančnej krízy na Ukrajinu bol len obmedzený, no jej mena zaznamenala oslabenie, pričom centrálna banka poskytla pri refinancovaní bánk ďalšie investície. Ostatné krajiny ako Maďarsko, Island a Srbsko takisto očakávajú pomoc pri kompenzácii šokov spôsobených svetovou finančnou krízou.
Ceny nehnuteľností by mohli klesnúť
Ceny nehnuteľností v Španielsku by mohli v priebehu nasledujúcich troch rokov klesnúť až o 50 %. Ceny nehnuteľností v Španielsku sa v priebehu posledných desiatich rokov strojnásobili pre nízke úrokové sadzby v eurozóne a rastúci dopyt. Krajina totiž v spomínanom období dobehla životný štandard ostaných členských krajín Európskej únie a prijala približne 5 mil. prisťahovalcov. Niektoré spoločnosti, ktoré sa zaoberajú predajom bytov a domov, rovnako ako aj niektoré hypotekárne spoločnosti však skrachovali, keďže príliš rozbehnutá výstavba narazila na problémy spojené s medzinárodnou finančnou krízou.
Autor: sita/reuters/čtk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.