mierový proces bude jednou z hlavných tém rozhovorov izraelského prezidenta Šimona Peresa s egyptským partnerom Husním Mubarakom, s ktorým sa tento týždeň stretne v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch.
JERUZALEM. Egypt, ktorý plní úlohu sprostredkovateľa v rokovaniach s palestínskym hnutím Hamás, tiež pozval do Káhiry súperiace palestínske frakcie, aby začali rozhovory o vytvorení spoločnej vlády. Podľa vyhlásenia Peresovej hovorkyne Ajelet Frishovej prezident vo štvrtok pricestuje do Šarm aš-Šajchu, kde bude s Mubarakom hovoriť o zmierení Izraela s arabskými susedmi, osude uneseného izraelského vojaka zadržiavaného v Pásme Gazy a celosvetovej finančnej kríze.
Funkcia izraelského prezidenta je z veľkej časti ceremoniálna, Peres však udržiava intenzívne kontakty so svetovými lídrami a často cestuje do zahraničia, aby podporil mierové iniciatívy. Palestínsky prezident Mahmúd Abbás v nedeľu oznámil, že Egypt pozval do Káhiry zástupcov súperiacich palestínskych hnutí, ktorí by mali diskutovať o vytvorení spoločnej vlády, opätovnom sformovaní bezpečnostných síl a termíne prezidentských a parlamentných volieb.
Abbás chce zostať na prezidentskom poste
Odkedy Hamás v júni 2007 prevzal kontrolu nad Pásmom Gazy, Abbás sa kontaktom s touto organizáciou vyhýbal. Fatah však podľa neho svojích zástupcov do Káhiry vyšle. Abbás tiež vyhlasuje, že napriek varovaniam politických oponentov chce zostať na prezidentskom poste aj po vypršaní mandátu 8. januára 2009. Odvoláva sa pritom na 34. článok volebného zákona, podľa ktorého sa parlamentné a prezidentské voľby majú uskutočniť v rovnakom čase, no parlamentné voľby sú naplánované až na január 2010. Hnutie Hamás pohrozilo, že po skončení funkčného obdobia Abbása nebude uznávať ako prezidenta. Mohlo by to tiež skomplikovať jeho účasť v mierových rokovaniach s Izraelom.
Odstránili židovské osady
Izraelskí vojaci a pohraničníci v noci z nedele na pondelok odstránili tri židovské osady na okupovanom Západnom brehu, ktoré židovský štát považoval za nelegálne. Ako uviedla armáda vo svojom vyhlásení, jednu z kolónií postavili pred šiestimi mesiacmi, zvyšné zriadili v nedeľu pravicoví aktivisti. Na Západnom brehu sa v súčasnosti nachádza asi sto nepovolených sídlisk, pričom mnohé pozostávajú iba z niekoľkých prívesov alebo niekoľkých prenosných domov pripojených na elektrickú sieť. Medzinárodné spoločenstvo považuje za nelegálne všetky izraelské osady na Západnom brehu, zatiaľ čo Palestínčania upozorňujú, že ďalšie rozširovanie židovského osídlenia tvorí veľkú prekážku v mierovom procese.
Izrael zvažuje aj rokovania o dlhodobej zmluve o neútočení s Libanonom, povedal v pondelok zdroj spravodajskej agentúry AFP. "O tejto možnosti sa rokovalo pred dvoma týždňami," uviedol zdroj, ktorý si želal ostať v anonymite. Dodal, že táto otázka sa preberala ako súčasť diskusie na ministerstve zahraničných vecí o strategických výzvach mierového procesu na Blízkom východe.
Livniová dostala dva týždne
Izraelský prezident Šimon Peres predĺžil v pondelok termín na zostavenie vlády pravdepodobnej premiérke Cipi Livniovej, ktorá tak bude mať na sformovanie kabinetu ešte dva týždne, v opačnom prípade budú v krajine nové parlamentné voľby.
Autor: sita/afp/ap
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.