"Iba reforma nám umožní reagovať rýchlo a jednotne na udalosti, ktoré sme tu mali v posledných mesiacov," uviedol včera pred europoslancami prezident súčasnej predsedníckej krajiny EÚ.
ŠTRASBURG. "V prípade, akým bol rusko-gruzínsky konflikt, nie je možné mať naďalej iba šesťmesačné predsedníctvo únie," pokračoval Sarkozy. Vzápätí uviedol, že francúzske predsedníctvo pripraví s Európskou komisiou do decembra plán, ktorý navrhne spôsob, ako dostať Írsko zo situácie, do ktorej sa krajina dostala, keď jej občania v júni odmietli Lisabonskú zmluvu. "Neodídem z postu šéfa EÚ bez odpovede na otázku reformy inštitúcii," uzatvoril Sarkozy.
Sarkozy zároveň včera vyzval na vznik ekonomickej vlády, ktorá bude robiť rozhodnutia v krajinách eurozóny. "Máme spoločnú menu, spoločnú menovú politiku, spoločnú centrálnu banku a nemáme ekonomickú vládu?" opýtal sa Sarkozy a pripomenul, že Slovensko sa stane od 1. januára novým členom eurozóny.
"V čase krízy, keď sa rozhoduje o veľkých peniazoch, už porady ministrov financií nestačia. Rozhodovať musia šéfovia vlád a štátov eurozóny, ktorí majú na takúto zodpovednosť demokratický mandát," vyhlásil prezident. "Voči finančnej kríze máme dnes spoločnú stratégiu. Je zjavné, že s touto krízou prichádza aj kríza ekonomiky, a niekto mi bude hovoriť, že nemáme mať spoločný ekonomický program? Nechcem, aby sme sa o pár týždňov zobudili a zistili, že cudzí kapitál vlastní európske spoločnosti, kúpené dnes, v čase krízy za malé peniaze," varoval šéf EÚ.
Chce reguláciu špekulatívnych fondov
Sarkozy chce zaviesť reguláciu a dohľad nad špekulatívnymi fondmi. "Keď zarábali miliardy bez akejkoľvek regulácie, nechceli sa s nami podeliť. Teraz, keď nás priviedli tam, kde sme, máme právo pýtať sa, čo s nimi," vyhlásil Sarkozy počas tlačovej konferencie na pôde Európskeho parlamentu (EP).
Reforma svetového kapitalizmu pôjde podľa neho aj cestou regulácie príjmov obchodníkov na burzách. "Nie je možné, aby títo ľudia nezodpovedne riskovali len preto, že systém ich odmien je založený na bonusoch," pokračoval prezident.
Posledným konkrétnym opatrením Európskej únie pred celosvetovým summitom o novej finančnej architektúre je odstavenie daňových rajov. "Banky, ktoré robia so štátmi, hádam nebudú ukladať svoje peniaze v daňových rajoch. To je vylúčené," zdôraznil Sarkozy.
Séria summitov o novom ekonomickom svetovom poriadku sa musí podľa prezidenta uskutočniť aj za prítomnosti Číny a Indie. "Tieto krajiny nebudú prizvané len ako pozorovatelia, ale ako riadni partneri," vysvetlil Sarkozy. "Formát G8 je dnes nedostatočný a bude sa musieť zmeniť na G13," dodal.
Schulz: Vitajte medzi socialistami
Predseda Strany európskych socialistov Martin Schulz označil v utorok francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho za socialistu. "Páči sa mi, ako hovoríte o regulácii, ako skutočný socialista," uviedol Schulz po tom, ako Sarkozy vyzval na masívnu reguláciu finančného sektora. Predsedovi Európskej komisie (EK) José Manuelovi Barrosovi zase pripomenul jeho maoistickú minulosť. Barroso predtým predostrel plán EK, ktorý má do konca roka zaviesť nové pravidla pre špekulatívne fondy. "Vitajte medzi nami, prihlášku do strany nájdete pri vchode do siene," uzatvoril s posmeškom Schulz.
Nemecko odmietlo Sarkozyho návrh
FRANKFURT. Nemecko včera odmietlo návrh francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho na vytvorenie spoločnej "ekonomickej vlády" členských krajín eurozóny, ktorá by mala riešiť dôsledky súčasnej finančnej krízy. Sarkozyho návrh odmietol v rozhovore pre dnešné vydanie denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung nemecký minister hospodárstva Michael Glos.
Ministrovi sa nepozdávajú ani ďalšie Sarkozyho návrhy, napríklad ten, podľa ktorého by sa mali členské krajiny eurozóny snažiť v rámci preventívnych opatrení v súvislosti s krízou snažiť ovládnuť strategické podniky. "Nemecko zostáva otvorené kapitálu z celého sveta," uisťuje Glos zahraničných investorov. "Francúzsky návrh, podľa ktorého by štáty mali preberať podiely v európskom priemysle a chrániť ho tak pred výpredajom do zahraničia, ide proti úspešným princípom našej ekonomickej politiky," povedal nemecký minister hospodárstva.
(sita)
Klaus: Sarkozy chce pochovať kapitalizmus
PRAHA. Návrhy francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho na riešenie svetovej finančnej krízy zásadnou mierou prispievajú ku koncu kapitalizmu. V článku pre dnešnmé vydanie denníka MF Dnes, z ktorého výňatky včera v predstihu zverejnila internetová stránka iDNES.cz, to napísal český prezident Václav Klaus. Finančnú krízu podľa jedného z najuznávanejších ekonómov strednej Európy nezavinila malá regulácia trhov, ako teraz predpokladá väčšina svetových politikov, ale, naopak, "nadmerné štátne zásahy, nezodpovedné zvyšovanie štátnych výdavkov a zlá regulácia finančných trhov".
To však podľa Klausa "nezodpovední politici" nevidia a krízu, ako je táto, vždy zneužijú na rozšírenie zásahov štátu do hospodárstva. "Vyhlásenia prezidenta Sarkozyho v tomto smere neveštia nič dobré," píše Klaus.
"Francúzsky prezident by mal vedieť, že jeho návrhy a opatrenia veľmi silno prispievajú ku koncu kapitalizmu. Tieto návrhy nesmerujú k nejakému ´novému kapitalizmu´, ide naopak o návrat k ´starému
socializmu´," píše český prezident.
(sita)
Autor: Aha, nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.