200 vnútroštátnych a medzinárodných letov muselo byť zrušených a všetky dopravné lode zostali vo svojich prístavoch. Štátna železničná spoločnosť musela rovnako odvolať väčšinu spojov.
ATÉNY. Dôvodom je 24-hodinový štrajk, na ktorý vyzvali dve najväčšie odborové organizácie v krajine na protest proti hospodárskej politike vládnej konzervatívnej strany Nová demokracia premiéra Kostasa Karamanlisa.
GSEE združujúce zamestnancov verejného sektora a ADEDY zastupujúce Grékov pracujúcich pre privátnu sféru
reprezentujú okolo 2,5 milióna zamestnancov, teda asi polovicu celkovej pracovnej sily v Grécku. "Život v krajine sa celkom zastavil," uviedol hovorca GSEE Efstathios Anestis. "Účasť je veľmi vysoká, v niektorých sektoroch prekročila 90 percent," dodal Anestis. Odbory požadujú zvýšenie štátnych výdavkov v sociálnej sfére, nárast platov a dôchodkov a sú proti vládnym plánom privatizovať štátneho prepravcu Olympic Airlines.
Agentúra AP informovala o policajnom zásahu proti davu demonštrantov, ktorý hádzal na mužov zákona kamene a rozbíjal výklady v uliciach Atén. V gréckej metropole prebiehali protesty na dvoch oddelených miestach. Na prvom z nich sa zhromaždil asi 15-tisícový relatívne pokojný dav, zatiaľ čo druhý protest zachvátili násilnosti. Voči niekoľkým prevažne mladým ľuďom použila polícia slzotvorný plyn. Počet prípadných zranených zatiaľ úrady neoznámili.
Grécky parlament schválil dôchodkovú reformu ešte v marci len tesnou väčšinou. Za reformu sa vyslovilo 151 z celkového počtu 300 poslancov, zatiaľ čo opoziční socialisti hlasovanie bojkotovali. Podľa vlády je reforma jediným spôsobom, ako zachrániť grécky dôchodkový systém pred kolapsom.
(sita)
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.