Štvrtok, 24. október, 2019 | Meniny má Kvetoslava

Prestrelka, aká sa len tak ľahko nevidí

Bláznivé futbalové prestrelky v strednej Európe pokračujú. Po corgoňligovom zápase Košice - Prešov (5:5) sa zrodili ďalšie nevšedné výsledky v českej

(Ostrava - Bohemians 5:4) aj rakúskej lige (Mattersburg - Sturm Graz 5:6). Pritom v celom rakúskom kole v štyroch dueloch padlo dovedna 25 gólov aj napriek tomu, že jeden zápas preložili, čo znamená gólový priemer 6,25! To je nový rekord desaťčlennej ligy.

GRAZ. Aktérom súboja, ktorý vošiel do histórie rakúskeho futbalu, bol i slovenský legionár Peter Hlinka v drese Sturmu.

Zápis do histórie

Jedenásť zásahov padlo podľa agentúrnych informácií naposledy pred 25 rokmi v stretnutí Austria GAK Graz 8:3 a ešte viac v roku 1977 (Rapid GAK 11:1). Pritom nič nenasvedčovalo tomu, že by víkendové meranie síl malo mať náboj rarity. "Dosiaľ som nič podobné nezažil. Avšak aj inde sa strelci vyznamenali, a tak to bolo nesporne príťažlivé pre fanúšikov," rozhovoril sa odchovanec Tatrana Prešov, ktorý sa vrátil do Rakúska po nevydarenom angažmán v Nemecku. Hoci si v najvyššej súťaži v krajine našich susedov odkrútil v rôznych farbách už niekoľko sezón, takýto priebeh zaskočil i jeho. V prvom polčase hostia viedli 5:0 a zdalo sa, že ich selanku nič nenaruší. Favorit v úvodných 45 minútach naplnil scenár. "Na pohľad sa to zdalo celkom jasné a bezproblémové. Hrali sme disciplinovane, ale úspešná koncovka rezultovala z plnenia pokynov a z toho, že sme hrali to, čo sme mali. Hoci na našej strane stálo aj strelecké šťastie vďaka chybám obrany a gólmana. Nikto nečakal, že získame taký náskok." Po zmene strán síce neprišlo žiadne uspokojenie, ale karta sa napriek tomu otočila.

Inkasovali po štandardkách

Niežeby Sturm zaspal, hoci trošku poľavil, ale i tak mohol pridať prinajmenšom štyri góly. Podcenil však štandardné situácie. Dovedna štyrikrát ho takto domáci zaskočili a iba raz Mattersburg skóroval z hry. "Súper nás neprevalcoval, ale dva razy sme inkasovali po rohovom kope, raz po priamom kope. Zakaždým hlavou. Trošku sme vzadu zazmätkovali. Hostitelia majú urastených hráčov, kým my zase pomerne nižších. Ja som v tíme najvyšší, ale všetko som nemohol ustrážiť." Prehrávajúci celok stavil na centrované lopty do ohňa, a to mu vychádzalo. Poriadne zdramatizoval zápas a hosťom začalo prihárať. Z 0:5 bolo 3:5, potom Graz pridal šiesty gól, ale domáci ešte stačili dva razy odpovedať. "Všetko bolo akési šialené, špecifické. Tak ako my sme v prvom polčase dali gól zo všetkého, do čoho sme kopli, to isté napodobnil rival po zmene strán. Herne sme však boli lepší, nebránili sme a mali sme šesťdesiatpercentné držanie lopty. Verili sme si však a nikto si nepripúšťal, že by sme to napokon spackali. Veď sme štvrtí a útočíme na pohárové priečky, napĺňame ambície, hoci o majstrovskom titule nie je reč," poznamenal východniar, ktorý inkasoval žltú kartu - celkove šiestu v tomto ročníku - čo je vzhľadom na post defenzívneho záložníka celkom pochopiteľné. Na margo tejto naháňačky nemecký tréner Grazu Franco Foda poznamenal, že v posledných desiatich minútach zostarel o dvadsať rokov. Hlavne po tom, čo "prajný" rozhodca nariadil v prospech domácich i penaltu. Zaujímavosťou zápasu boli i dva hetriky - za domácich sa blysol Jancker, za hostí zase M. Haas, legenda rakúskeho futbalu, ktorý však nie je najlepším strelcom Sturmu. O gól viac (7) dal celkove spoluhráč - 20-ročný mladík. Hlinka zaknihoval dosiaľ jeden gól.