Korzár logo Korzár

K 90. výročiu vzniku Československa

Východ bol na politicko-národnostnej perifériiPred 90. rokmi - 28. októbra 1918 - vyhlásila Československá národná rada v Prahe vznik

Východ bol na politicko-národnostnej periférii

Pred 90. rokmi - 28. októbra 1918 - vyhlásila Československá národná rada v Prahe vznik Česko-slovenskej republiky a 30. októbra 1918 Martinská deklarácia proklamovala pridanie sa k nej Slovákov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Historický vývin vzniku ČSR načrtneme v širších súvislostiach. Aj vzhľadom k tomu, že v súčasnosti sa častejšie spomína tisícročné spolunažívane Slovákov a Maďarov v svätoštefanskom Uhorsku, i príčiny jeho rozpadu. Toto spolunažívanie nebolo pre Slovákov priaznivé na rozdiel od postavenia iných národov a národností.

SkryťVypnúť reklamu

Chorváti mali svoju samosprávu, Nemci rôzne privilégia, Rumuni a Srbi národnú cirkev, ktoré im umožňovali priaznivejšie podmienky etnického života a vývinu. Slováci také výhody nemali. Uhorsko od svojho vzniku bolo mnohonárodnostným štátom, v ktorom podľa niektorých maďarských vedcov Maďari tvorili 20 % a Slovania 80 % obyvateľov. Stredovek nepoznal národnostnú otázku a panovníci, šľachta a cirkevná hierarchia sa starali predovšetkým o to aby poddaný ľud platil dane a nebúril sa. Ale od šírenia myšlienok osvietenstva, buržoáznych revolúcií a ideológie slobody, rovnosti a bratstva, zrodili sa aj myšlienky formujúce ideu národnej svojbytnosti a rovnoprávnosti, vyúsťujúcich sa do fenoménu nacionalizmu. Uhorsko v tom období bolo typickým mnohonárodnostným štátom, v ktorom Maďari tvorili jednu tretinu a nemaďari dve tretiny.

SkryťVypnúť reklamu

Zápas za svojbytnosť

Politický, spoločenský a národnostný vývoj vyvolal i politický zápas, v ktorom Slováci a ostatné národy a národnosti vystupovali s požiadavkami za uznanie národnej svojbytnosti a prebudovania mnohonárodnostného Uhorska na demokratický a federatívny štát, čo sa najvýraznejšie prejavilo v revolučných rokoch 1848 - 1849. Ale maďarské vládnuce kruhy zo stavovských záujmov a falošnej myšlienky nadradenosti maďarského národa a kultúry túto ponuku odmietli. Namiesto toho si vytýčili za cieľ vytvorenie rečového a etnického maďarského národného štátu, nástrojom ktorého sa stala násilná maďarizácia.

Pre východné Slovensko utlačovateľská politika zanechala ťažšie dôsledky, lebo tento región z národno-politického hľadiska sa dostal na perifériu národného života. Miestne maďarské vládnuce kruhy doslova izolovali východné Slovensko so snahou vypestovať v podvedomí východoslovenského ľudu presvedčenie, že tvorí jazykovo, etnicky i kultúrne osobitý subjekt nárečovým pomenovaním Sloviaci. K tomu treba poznamenať, že pod týmto pomenovaním ľud nazýval všetkých Slovákov, od Bratislavy až po Užhorod, a že toto pomenovanie nemá charakter kmeňovej osobitosti, ako to tvrdili niektorí historici. Istým pokusom o oživenie národného a politického života v tomto regióne bola účasť slovenských kandidátov vo voľbách r. 1906 v Giraltovciach za materiálnej pomoci amerických Slovákov, ktorých úspech bol zmarený brutálnym zásahom vojska a žandárstva.

SkryťVypnúť reklamu

Pomoc amerických krajanov

Východiskom zo stupňujúceho sa politického a národnostného útlaku bola pre slovenských predstaviteľov snaha o užšiu spoluprácu s českým národným hnutím, prejavujúcim sa v mnohých oblastiach života, ktorá sa potom stala istým predobrazom budúcej spoločnej štátnosti. K takému cieľu a úsiliu v nemalej miere pomohli aj americkí Slováci a Česi. V slobodnej a demokratickej Amerike naši krajania prostredníctvom svojich aktívnych spolkov a mohutnej tlače prejednávali a realizovali rôzne formy pomoci svojej domovine a jej obyvateľstvu. A neboli to len prostriedky materiálnej podoby, ale aj politické a kultúrne. Americkí Slováci rokovali aj o takých otázkach, o ktorých slovenskí predstavitelia nemohli ani vyrieknuť bez hrozby trestu a väzenia. Boli to otázky štátoprávneho postavenia Slovákov v budúcnosti. Nastoľovali sa tak otázky: s kým sa spojiť zo susedov, alebo sa uspokojiť so samosprávou v Uhorsku? Je pozoruhodné, že v rámci takýchto diskusií bol vyslovený aj v akomsi predstihu názor, alebo skôr vízia, aby sa Slovensko stalo samostatným štátom, čo samozrejme v tom období nemalo reálne predpoklady, ani zahranično-politické.

Od konca 19. storočia prebiehalo medzi veľmocami imperiálne súťaženie, v ktorom nemecké hegemonistické ciele vyprovokovali vypuknutie svetovej vojny. Rakusko-Uhorsko ako spojenec Nemecka očakávalo od víťazstva upevnenie svojej pozície na Balkáne a mnohonárodnostné Uhorsko dovŕšenie procesu maďarizácie.

Clevelandská dohoda

Vojnový konflikt s hroznými následkami vytvoril aj priaznivé podmienky pre utláčané národy v Európe a osobitne pre Slovákov a Čechov pre organizovanie národno-oslobodzovacieho zápasu, spojeného s menami T. G. Masaryka, M. R. Štefánika a E. Beneša. Veľmi aktívnu činnosť vyvíjali Slováci v USA. V popredí činnosti stála Slovenská liga, ktorá už v septembri r. 1914 prijala Memorandum vo viacerých jazykoch s výpočtom krívd na Slovákoch v Uhorsku a požiadavkou myšlienky spolupráce medzi slovenskými a českými spolkami, výsledkom ktorých bolo uzavretie Clevelandskej dohody r. 1915. V nej sa vytýčil program slovenského a českého národa vo federatívnom zväzku s autonómiou. Česko-slovenský odboj dostal významnú posilu v osobe M. R. Štefánika, ktorý sa z vedca stal dobrovoľníkom, letcom vo francúzskej armáde, diplomatom a vojenským organizátorom česko-slovenských légií. Za svoju činnosť a vojenskú statočnosť získal hodnosť francúzskeho generála. Pri širokej a všeobecnej spolupráci v rámci česko-slovenského odboja dochádzalo aj k niektorým rozdielnym názorom najmä v otázke, presadzovanej T. G. Masarykom a českým odbojovým hnutím. Bola to idea jednotného česko-slovenského národa, ktorá neskôr prerástla do ideológie čechoslovakizmu. Časť slovenského vedenia odboja túto koncepciu prijala, ale americkí Slováci z veľkej časti odmietali a zotrvávali na stanovisku uznania svojbytného slovenského národa. V otázke budúceho postavenia Slovenska v ČSR požadovali úplnú samosprávu.

Česko-slovenské légie

Významným faktorom v zahraničnom odboji boli česko-slovenské légie, organizované na dobrovoľnom základe a v duchu zásady, že bez boja niet slobody. Légie sa organizovali zo zajatcov najmä v Rusku, Taliansku, Francúzsku aj v Amerike. Veľmi aktívnu činnosť v ich organizovaní a plnení úloh zohral generál M. R. Štefánik, kým na Slovensku vojnovými zákonmi a nariadeniami bol politický život umŕtvený a slovenskí vojaci v armáde monarchie bojovali za cudzie a nepriateľské záujmy, légie viedli zápas za oslobodenie slovenského a českého národa za jeho nezávislosť a samostatný štát.

Nesmelé a neúspešné pokusy monarchie o uzavretie prímeria a vstup USA do vojny urýchlili jej porážku a rozpad. Medzitým v zahraničí došlo k významnej historickej udalosti - k podpisu Pittsburskej dohody 31. 5. 1918. V nej slovenskí a českí zástupcovia odboja prijali program spoločného štátu Čechov a Slovákov na princípe rovnosti a zabezpečenia autonómie pre Slovensko. Kapitulácia monarchie vyvolala v Čechách a na Slovensku reakciu, ktorá sa prejavila vyhlásením samostatného štátu Čechov a Slovákov 28. októbra 1918 v Prahe a na Slovensku v tomto duchu deklaráciou slovenského národa 30. októbra 1918 v Turčianskom sv. Martine.

(Nabudúce: Revolučný boj na východnom Slovensku.

LADISLAV TAJTÁK

Historik

TEXTY K FOTO:

1. TOMÁŠ GARRIGUE MASARYK

Za prvého prezidenta ČSR ho zvolili 14. nov. 1918 a potom ešte trikrát. Abdikoval zo zdravotných dôvodov 14. dec. 1935,

Foto: Archív redakcie

2. GEN. MILAN RASTISLAV ŠTEFÁNIK

Za prvej ČSR mu postavili Košičania na Hlavnej ulici tento pomník. V socialistickom Československu bol zničený.

Foto: Archív redakcie

3. EDVARD BENEŠ

Organizoval okrem iného Český odboj proti Rakúsku a zakladanie Čsl. vojenských jednotiek.

Foto: Archív redakcie

Autor: nov

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 277
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 946
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 100
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 509
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 677
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 503
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 191
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 753
  1. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  2. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  3. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  4. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  5. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  6. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  7. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  8. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 151
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 613
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 53 643
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 32 011
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 089
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 296
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 10 466
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 626
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  2. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  3. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  4. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  5. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  6. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  7. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  8. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 151
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 613
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 53 643
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 32 011
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 089
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 296
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 10 466
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 626
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu