krokom reagovala na prepad maďarského forintu voči euru na takmer historické minimum.
BUDAPEŠŤ/FRANKFURT/WASHINGTON/ĽUBĽANA. Banka uviedla, že zvolala mimoriadne stretnutie po tom, čo trhy zaznamenali opätovný pokles. Obchodovanie na devízovom trhu bolo včera volatilné. Ako uviedol díler OTP Banky Eduard Pračko, región oslabil ešte výraznejšie, ako v utorok. Straty boli ťahané maďarským forintom, ktorý sa prudko prepadával. "Oslabenie forintu je zapríčinené existenčnými problémami maďarskej ekonomiky. Centrálna banka sa situáciu snažila zachrániť zvýšením úrokových sadzieb, avšak kurz forintu a eura bol aj potom na pomerne dosť vysokých úrovniach," povedal díler. Strácali aj poľský zlotý, ako aj česká koruna.
Kríza aj v automobilovom priemysle
Viacerých malých a stredných nemeckých dodávateľov autokomponentov by mohla nepriaznivo ovplyvniť kríza, ktorá zasiahla automobilové odvetvie v krajine. Kríza už spustila vlnu varovaní a nepriaznivých predpovedí zisku. Firma Deutz, výrobca dízlových a benzínových motorov, spoločnosť Leoni, výrobca izolovaných vodičov a káblov, a taktiež špecialista na výrobu tesnenia ElringKlinger museli znížiť svoje prognózy zisku pre tento rok.
Americký výrobca automobilov Ford predá japonskej banke Hiroshima Bank 5 % akcií, ktoré vlastní v japonskej automobilke Mazda. Zo strany Fordu ide o súčasť plánu, v rámci ktorého chce automobilka do konca mesiaca predať časť svojho 33,4-percentného podielu v Mazde rôznym japonským spoločnostiam. Americká automobilka, rovnako ako jej konkurencia po celom svete, pristúpila k predaju svojich aktív v snahe získať potrebnú hotovosť, ktorú v čase poklesu predaja automobilov v dôsledku finančnej krízy a spomalenia globálnej ekonomiky súrne potrebuje. Ford už v tomto roku predal indickému výrobcovi automobilov Tata Motors svoje značky Jaguar a Land Rover. Okrem toho oznámil, že hľadá kupca aj pre švédske Volvo.
Opatrenia v Slovinsku a Islande
Slovinsko je pripravené garantovať pôžičky pre finančné inštitúcie až do celkovej výšky 8 mld. eur. Celosvetová kríza na finančných trhoch mala zatiaľ na Slovinsko len slabý dopad, aj keď analytici predpokladajú, že slovinský výrazný hospodársky rast sa pravdepodobne spomalí.
Islandská vláda pripravuje plán podpory ekonomiky, pretože očakáva prudký pokles v objeme produkcie. Uviedol to v rozhovore pre francúzsky denník Le Monde islandský predseda vlády Geir Haarde. Dva týždne po kolapse bankového systému v krajine, ktorý negatívne ovplyvnil ekonomiku ako aj domácu menu, premiér uviedol, že v budúcnosti tiež predpokladá ťažkosti spojené s rastom cien. "Vieme, že budeme mať problémy s trvalou infláciou, a preto je najdôležitejšie, aby sme stabilizovali hodnotu výmenných kurzov," potvrdil Haarde.
Politici hasia požiar
Prvý celosvetový summit ohľadom finančnej krízy a otázok, ako reformovať finančný systém, sa uskutoční 15. novembra vo Washingtone. Bude to prvý zo série summitov, ktorý spojí lídrov krajín skupiny G20, na ktorom budú ministri financií rokovať o súčasných ekonomických problémoch.
Globálna ekonomická kríza a jej rozvojové dopady budú dnes dominovať aj rozhovorom medzi predstaviteľmi najväčších miest sveta. Reprezentanti z viac ako 80 miest s populáciou vyššou ako jeden milión sa stretnú v Sydney na deviatom Svetovom metropolitnom kongrese.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.