francúzske a (budúce) české predsedníctvo EÚ. Cieľom podujatia bolo vyzbierať financie na obnovu infraštruktúry a ekonomiky tejto malej kaukazskej krajiny.
BRUSEL. Účastníkmi konferencie bolo okrem 27 členských krajín EÚ aj 40 ďalších štátov a významné medzinárodné a finančné inštitúcie. Zúčastnili sa na nej aj predstavitelia Svetovej banky, Medzinárodného menového fondu, Európskej investičnej banky a na podujatí bol prítomný aj gruzínsky premiér Lado Gurgenidze.
Barroso: Máme morálnu povinnosť
Globálne spoločenstvo má morálnu povinnosť pomôcť Gruzínsku po konflikte s Ruskom, uviedol šéf Európskej komisie José Manuel Barroso. Komisia podľa jeho slov v nasledujúcich troch rokoch poskytne na obnovu krajiny pol miliardy eur. Podľa EÚ a Svetovej banky potrebuje Tbilisi na odstránenia škôd po vojenskom konflikte okolo dva a pol miliardy eur. Časť z týchto peňazí má pritom putovať priamo k 65 tisícom ľudí, ktorí pre násilnosti a obavy o život opustili svoje domovy. Gruzínsku chcú pomôcť aj Spojené štáty sumou 700 miliónov eur. Japonsko včera ústami ministra zahraničných vecí Jasutošiho Nišimuru oznámilo, že poskytne Gruzínsku 200 miliónov dolárov. "Verím, že podpora medzinárodného spoločenstva vrátane Japonska... pomôže Gruzínsku a jeho obyvateľom a zohrá rozhodujúcu úlohu pri revitalizácii celkovej ekonomickej situácie v regióne," vyhlásil Nišimura.
Kouchner: Ukážme, že sme na strane Gruzínska
Francúzsky minister zahraničných vecí Bernard Kouchner na otvorení medzinárodnej donorskej konferencie vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby "preukázalo, že je na strane Gruzínska". Podľa jeho slov treba štedrosťou preukázať, že svet nezabúda a chce politické riešenie pre gruzínske separatistické regióny Južné Osetsko a Abcházsko, ktorých nezávislosť Rusko po krátkej vojne v auguste uznalo. Paríž poskytne Tbilisi 7 milión eur, Nemecko 33,7 milióna eur a Švédsko až 40 miliónov eur. Svetovým a európskym lídrom sa nakoniec podarilo vyzbierať o jednu miliardu eur viac ako plánovali - celkovo pošlú do Gruzínska v priebehu troch rokov až 3,5 miliardy eur. Komisárka EÚ pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová to v narážke na globálnu finančnú krízu označila za "impozantnú sumu obzvlášť v týchto ťažkých časoch".
Zástupcov Gruzínska pomoc dojala
Gruzínsky zástupca na konferencii - predseda vlády Lado Gurgenidze - vyhlásil, že je "dojatý demonštráciou solidarity", ktorej sa dostalo jeho krajine. Rusko poslalo tanky a vojakov na gruzínske územie v reakcii na ofenzívu Tbilisi zo 7. augusta, ktorej cieľom bolo získať kontrolu nad separatistickým regiónom Južné Osetsko. Rusko z Gruzínska stiahlo veľkú časť svojich síl na základe dohody o prímerí, ktorú sprostredkovalo Francúzsko, ale Moskva v Abcházsku a Južnom Osetsku a v takzvanej nárazníkovej zóne ponechala tisíce vojakov. Moskva nedávno uznala gruzínske separatistické regióny za nezávislé štáty, čo medzinárodné spoločenstvo odsúdilo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.