DOC. ING. ZOLTÁN BEDRNA, DRSC.
Aj keď sme "babie leto" už v záhradke absolvovali, mnohé rastliny, najmä v teplejších oblastiach, ešte stále vegetujú. Taktiež je dostatok času na jesennú úpravu pôdy po zbere zeleniny a likvidácii porastov okrasných letničiek.
V jeseni rýľujeme pôdu len výberovo, a to s prihliadnutím na jej zrnitosť a pestované rastliny. Nadmerné rýľovanie totiž pôde škodí, rovnako ako úplné zanedbanie prekyprenia jej povrchových vrstiev. Takisto škodí hlbšie rýľovanie pôdy pod stromami a krami spojené so zapracúvaním hnojív.
Kompost zapracovávame vidlami
Ničíme tým drobné a vlásočnicové korienky drevín, ktorými strom či krík čerpá z pôdy živiny. Tie sa nachádzajú najmä v povrchovej humóznej vrstve, a to v rozsahu koruny stromu alebo kríka. Preto sa odporúča každý tretí až štvrtý rok zapracovať kompost len plytkým prekyprením povrchu pôdy rýľovacími vidlami.
Pre premiešanie vápenatých hnojív s pôdou stačí túto len povápniť na povrchu, ktorý následne prehrabeme drapákom, hrabľami alebo motyčkou. Fosforečné a draselné hnojivá patria do vyhĺbených dier, ktoré rozmiestnime rovnomerne na celú plochu pod korunami stromov. Ani v malinisku pôdu nerýľujeme. Nástielku spolu s rozhodenými priemyselnými hnojivami, prípadne aj s mletým vápencom, zapravíme do pôdy len rýľovacími vidlami.
Rýľujeme iba ťažšie pôdy
Ani záhon okrasných letničiek na piesočnatej a hlinitej pôde po odstránení rastlín aj s koreňmi nerýľujeme. Rýľovať sa odporúča iba ťažšie ílovité pôdy, aby mráz v zime roztrhal veľké hrudy. Vytvorí sa tak priaznivá štruktúra a v pôde sa nahromadí viac zimnej vlahy. Pre náročnejšie letničky môžeme pôdu súčasne vyhnojiť aj kompostom a priemyselnými hnojivami. Pred vysádzaním cibuľových a hľuznatých rastlín treba pôdu v jesennom období náležito prekypriť hlbším rýľovaním.
V jeseni na zeleninových hriadkách prehĺbime humusovú povrchovú vrstvu, a to dvojvrstvovým rýľovaním do hĺbky 0,4 metra. Do ílovitých pôd aplikujeme vtedy aj polorozložený kompost s odrezkami konárov drevín. Takto pripravujeme pôdu na pestovanie uhoriek, póru, zeleru, ružičkového kelu a neskorých kalerábov.
Netreba rýľovať všade
Jesenné rýľovanie môžeme vynechať na hriadkách určených na následné pestovanie rajčiakov alebo cukiet. Pre túto zeleninu na jar lokálne rýľom vyhĺbime 0,3 metra hlboké jamky, na dno ktorých aplikujeme kompost a priemyselné hnojivá. Prekryjeme ich zeminou a vysádzame priesady.
Rýľovaním zapracúvame v jeseni aj trávny porast pri jeho obnove alebo pri zvyšovaní obsahu humusu v menej úrodných a málo humóznych pôdach.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.