Korzár logo Korzár

Salzburg - láska na prvý pohľad

Rakúske mesto Salzburg vás okamžite opantá svojou čarovnou atmosférou. Garantujem vám, že to bude láska na prvý pohľad. Veď aj dej jedného z

najslávnejších zamilovaných hollywoodskych filmov všetkých čias The Sound of Music sa odohráva práve v Salzburgu. Zamilujete sa do perfektne udržiavaných historických budov, nádherného centra, trhov, ale aj malebnej prírody, ktorá Salzburg obklopuje zo všetkých strán. A keď ochutnáte tú najlepšiu melange kávu v Café Tomasselli - legendárnej kaviarni z roku 1705 - a zamaškrtíte si originálne Mozartove marcipánove gule, budete Salzburgom úplne omámení. Salzburg je jednoducho sen!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Salzburg, mesto ležiace na severnej strane Aĺp a na križovatke starých obchodných ciest, dosiahol v minulosti nebývalý hospodársky rozmach vďaka ťažbe soli. Dnes je to životom pulzujúca, moderná kultúrna metropola v srdci Európy s bohatou históriou a vzácnymi klenotami architektúry.

SkryťVypnúť reklamu

Hriešni arcibiskupi

Mesto až do konca 19. storočia spravovali nezávislí katolícki kniežací arcibiskupi. Bohatstvo a blahobyt zabezpečila celému arcibiskupstvu soľ. Vďaka jej ťažbe a šikovnej obchodnej politike mesto rozkvitalo. Príjmy za soľ umožnili arcibiskupom povolať najlepších architektov a poveriť ich výstavbou cirkevných a svetských budov. A pretože boli architekti silno ovplyvnení rozšafnou barokovou architektúrou z Talianska, získal Salzburg, ktorý volajú aj "Rím severu", nezameniteľný taliansky šarm.

Hoci bol Salzburg sídlom arcibiskupov celé stáročia, nedržali sa príliš šiesteho prikázania - nezosmilníš. Keby arcibiskup Wolf Dietrich nebol v roku 1606 tak veľmi zamilovaný do mladej šľachtičnej Salome Altovej, nemohli by sme dnes obdivovať nádherný zámok Mirabell s prekrásnymi záhradami okolo. A Salome svojmu milému arcibiskupovi na znak lásky potom porodila pätnásť nemanželských detí. Vatikán mlčal a šikovný arcibiskup vládol naďalej mestu.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší dôkaz lásky nájdete na Alter Markt (Starom trhu). Aby sa chudobný zaľúbený mladík mohol oženiť so svojou milou, musel mať pripravené bývanie. Také boli vtedajšie zákony, bez strechy nad hlavou svadba nepripadala do úvahy. Využil teda maličkú medzeru medzi dvoma domami a postavil medzi dvoma stenami miniatúrny domček.

Mesto kostolov

Aj keď čísla bývajú niekedy strohé, predsa nám len dajú určitú predstavu. Salzburg má 150-tisíc obyvateľov, koná sa v ňom 4-tisíc kultúrnych programov ročne a môžete v ňom obdivovať 20 prekrásnych barokových kostolov. Jeho typickú siluetu tvorí stredoveký hrad Hohensalzburg, odkiaľ sú prekrásne výhľady na všetky svetové strany. Uvidíte nádherné jazerá, hory, cyklistické chodníky v dĺžke 2-tisíc kilometrov, veže a vežičky barokových kostolov, ale aj najmodernejšie bytové štvrte.

SkryťVypnúť reklamu

Najkrajšia nákupná ulička

Nákupné maniačky, ale aj módnych ignorantov očarí najkrajšia rakúska nákupná pešia ulička - Getreidegasse (Obilná ulička). Určite budete obdivovať prekrásne bohato zdobené vývesné štíty nad obchodmi. každý z nich je originálnym umeleckým dielom. Pochádzajú ešte z čias, keď nie každý Salzburčan vedel písať a čítať. A práve v tejto uličke narazíte okrem butikov zvučných svetových značiek aj na dom, v ktorom sa narodil, žil a tvoril najslávnejší hudobný génius všetkých čias Wolfgang Amadeus Mozart. Pred veľkým žltým domom sa neustále pohybujú turisti z celého sveta a domáci, ktorí v ňom majú byty, nie sú príliš nadšení. Niežeby im turisti prekážali, lež radi skúšajú starodávne zvončeky pripomínajúce sťahovadlá na toaletách... Ak milujete klasickú hudbu, v múzeu si môžete kúpiť cédečko s nahrávkami, na ktorých hrajú muzikanti na originálnych mozartovských nástrojoch.

Spomienka na Mozarta je všade

Mozart prežil v Salzburgu dve tretiny svojho krátkeho života. V tom období skomponoval väčšinu svojich nesmrteľných skladieb. Nikde inde nezanechal Mozart toľko živých spomienok ako vo svojom rodnom meste, meste, ktorého historické centrum vyhlásilo UNESCO za svetové kultúrne dedičstvo.

Na Mozarta vám v Salzburgu nedovolia zabudnúť. Stretnete sa s ním na každom kroku. Amadeus je všade, na lyžičkách, šálkach, tanieroch, kalenároch, obálkach kníh, na tričkách a, samozrejme, na svetoznámych marcipánových guliach obalených v lahodnej čokoláde. Tie pravé, originálne vyrábajú v tunajšej cukrárni Fürst, kde ich majiteľ prvýkrát pripravil v roku 1890 pre parížsku svetovú výstavu. Na rodiel od tých v červených lesklých obaloch, ktoré si môžete kúpiť aj na Slovensku, tie pravé Mozartove gule z marcipánu, nugátu a horkej čokolády aj dnes robia ručne a balia do strieborno-modrého staniolu. Keď pôjdete okolo Fürsta, určite ochutnajte aspoň jednu za 0,80 eura, nebudete banovať. Je to fantastická dobrota.

Vynikajúce špeciality

A keď vyhladnete, zastavte sa "na stojáka" na zelenom trhu Grünmarkt, kde predavači ponúkajú najrozmanitejšie gurmánske špeciality. Ochutnajte tunajšiu špecialitu - tmavý chlieb s orieškami, sušeným ovocím a kúskami čokolády. Alebo vynikajúce šťavnaté párky s horčicou (eine Heisse mit Senf), lepšie inde nenájdete. A keď ste hladný ako vlk, dajte si odrezať kúsok pečeného prasiatka alebo vola, ktorého opekajú priamo na námestí na ražni. Na zahriatie odporúčame šnaps, je vynikajúci. Okoštujte aj preslávneé salzburské noky, ktoré sú sladké ako láska a jemné ako bozk. Porcia troch kopčekov zlatohnedého souflé stačí pre dvoch. Na Starom trhu nájdete aj vychýrenú kaviareň Café Tomasselli, kde si vyberiete z vyše štyridsiatich druhov káv a 25 čerstvých múčnikov. Nedá sa odolať.

Salzburský festival

Každé námestie a každá ulica Salzburgu akoby boli predurčené k tomu, aby sa stali divadelným javiskom. Atmosféra Salzburgu je prestúpená krásou, hravosťou a umením... To sú slová Maxa Reinhardta, divadelného režiséra a jedného zo zakladateľov slávneho salzburského festivalu, ktorý patrí k najprestížnejším hudobným podujatiam na svete. Iný salzburský rodák, slávny dirigent Herbert von Karajan, založil v roku 1967 Veľkonočný festival a v roku 1973 hudobný festival Letnice.

Milióny turistov

Salzburg však nie je len mestom kultúry, ale aj vzdelania (na salzburskej univerzite Parisa Lodrona a na Vysokej škole múzických umení Mozarteu študuje viac ako 12-tisíc študentov), mestom politiky a miestom stretávania najmocnejších tohto sveta. Najdôležitejším hospodárskym faktorom Salzburgu je cestovný ruch. Vďaka jedinečnej architektonickej kráse historického centra a kúzlu prírody - zasnežených vrcholov veľhôr, ktoré ho obklopujú, a tiež pre výbornú dopravnú dostupnosť, sa stalo vyhľadávaným cieľom miliónov návštevníkov z celého sveta. V minulom roku navštívilo Salzburg 6 miliónov turistov.

Tento rok sa do štatistiky dostanem aj ja. A som nadšená, Salzburg je ako sladký sen. Krásny, rozmanitý, chutný a čarovný. Nedá sa nezamilovať, nedá sa nevrátiť!

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 259
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 938
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 053
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 505
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 702
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 514
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 191
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 751
  1. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  2. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  3. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  4. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  5. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  6. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  7. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  8. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 143
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 452
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 52 738
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 34 349
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 083
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 285
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 10 751
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 624
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  2. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  3. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  4. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  5. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  6. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  7. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  8. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 143
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 452
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 52 738
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 34 349
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 083
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 285
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 10 751
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 624
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu