únii, ktoré má ČR prevziať 1. januára 2009 od Francúzska.
PRAHA. Podľa hovorkyne vlády Jany Bartošovej sa český premiér neobáva zrušenia predsedníctva. Topolánek tak znovu reagoval na stredajšie špekulácie európskych médií, podľa ktorých silnejú hlasy požadujúce predĺženie predsedníctva Francúzska v únii, uviedol internetový portál iDNES.cz.
Nahvrnú predĺženie?
Francúzsky denník v stredu napísal, že prezident Nicolas Sarkozy sa pravdepodobne pokúsi navrhnúť predĺženie francúzskeho predsedníctva a zostať ešte rok na čele eurozóny, keďže ČR nie je jej členom. Topolánek už v stredu vylúčil možnosť, že sa Česká republika predsedníctva vzdá.
Podľa včerajšieho vydania denníka Le Figaro ČR prevzatie predsedníctva po Francúzsku vôbec nezvládne. "Nie je urážkou konštatovať, že vrcholní politici v Prahe figurujú medzi najväčšími euroskeptikmi v Európe...," napísal francúzsky denník.
Podľa Topolánka však Česko je schopné ovplyvňovať politiku EÚ v prospech "našich" občanov ďaleko viac, ako to zodpovedá veľkosti štátu. "Nie sme tí, ktorí len odhlasujú všetky návrhy bez toho, aby k tomu niečo povedali," uviedol Topolánek.
Podľa denníka Le Monde sa predsedníctvo EÚ ocitne v rukách českých euroskeptikov, prezidenta Václava Klausa a premiéra Mirka Topolánka, a to v krajine nachádzajúcej sa vo vládnej kríze. Denník tiež uviedol, že Sarkozy chce prostredníctvom finančnej krízy zabiť dve muchy jednou ranou: presadiť svoje ekonomické vízie a na čele eurozóny vyšachovať z politického výslnia Česko a Švédsko. Podľa denníka Le Monde by mohlo Francúzsko viesť aj naďalej skupinu krajín so spoločnou menou až do 1. januára 2009, keď by predsedníctvo prevzalo Španielsko. Nebolo by to prvýkrát. Belgicko viedlo skupinu členov eurozóny v roku 2001 o pol roka dlhšie namiesto Švédska, Grécko zasa v roku 2002 namiesto Dánska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.