ŠTRASBURG. Európsky parlament (EP) včera označil hladomor, ktorý v 30. rokoch pripravil o
život milióny Ukrajincov, za zločin proti ľudskosti a vyzdvihol fakt, že nešlo o spontánnu tragédiu, ale dôsledok premyslenej stratégie Stalinovho Sovietskeho zväzu.
Za rezolúciu odsudzujúcu ukrajinský hladomor hlasovala veľká väčšina európskych poslancov. EP však neoznačil hladomor za genocídu, čo požaduje Ukrajina, no veľmi ostro odmieta Rusko. Podľa europoslancov bol hladomor "ukrutným zločinom proti ukrajinskému ľudu a proti ľudskosti, ktorý bol cynicky a kruto naplánovaný Stalinovým režimom v záujme pretlačiť politiku kolektivizácie poľnohospodárstva v Sovietskom zväze".
V rokoch 1932 až 1933 zahynulo na Ukrajine v dôsledku Stalinovej politiky podľa viacerých historikov tri a pol milióna obyvateľov Ukrajiny. Ukrajinské vedenie dokonca tvrdí, že obetí bolo až desať miliónov. Rusko sa vehementne bráni tomu, aby bol hladomor označený za genocídu. Argumentuje tým, že na ukrajinskom území žili nielen Ukrajinci, ale napríklad aj Rusi či Kazachovia, čiže ani nemohlo ísť o cielené vyhladenie jedného národa. Moskva sa podľa analytikov obáva najmä toho, že ak by sa pre ukrajinský hladomor vžilo označenie genocída, musela by vyplácať reparácie príbuzným obetí.
Autor: sita/ap
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.