Čínskemu disidentovi Chuovi Ťja-wonovi udelil včera Európsky parlament (EP) prestížnu Sacharovovu cenu.
ŠTRASBURG/PEKING. "Pridelenie Sacharovovej ceny Chuovi Ťja-wonovi je odrazom veľkosti tejto ceny, ktorá podporuje slobodu myslenia a uctieva si ochrancov ľudských práv bojujúcich proti represii," uviedli krátko po zverejnení tohtoročného víťaza lídri Zelených Daniel Cohn-Bendit a Monica Frassoniová. Čína však k rozhodnutiu európskej legislatívy taká lichotivá nebola.
Čína: Je to kriminálnik
Pekinská diplomacia krátko pred oficiálnym oznámením rozhodnutia EP úniu varovala, aby uväznenému aktivistovi Chuovi cenu neudeľovala s odôvodnením, že je to "kriminálnik". "Čínska pozícia z hľadiska ľudských práv je jasná. Odmietame zasahovanie do vnútorných záležitostí iných pod zámienkou ľudských práv," vyhlásil hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čchin Kang. "Udeliť cenu podobnému kriminálnikovi je zasahovaním do vnútorných záležitostí Číny," dodal hovorca.
Zahraničné médiá opisujú Chua Ťjaa ako pokojného intelektuála a zároveň nebojácneho bojovníka proti represiám v najľudnatejšej krajine sveta. Tridsaťšesťročný Chu sa stal za posledné roky najznámejším čínskym aktivistom za dodržiavanie ľudských práv, ochranu životného prostredia a zlepšenie zdravotnej starostlivosti o ľudí postihnutých chorobou AIDS. So svetom aj s vlastnou krajinou tento intelektuál komunikuje prostredníctvom blogov, e-mailu a videonahrávok zverejňovaných na internete. Napriek tomu, že proti nemu stoja mocní čínski komunisti, spôsobuje Chu vladárom najľudnatejšej krajiny planéty nemalé vrásky. Od apríla sedí vo väzení, kam ho úrady poslali na tri roky pre obvinenia z "rozvracačstva".
Pre najnovšieho držiteľa Sacharovovej ceny však väzenské múry nie sú ničím neznámym. Posledné tri roky strávil v policajnej väzbe alebo v domácom väzení spoločne so svojou ženou Tseng Ťinjan v ich pekinskom byte.
Chu Ťja vyštudoval informatiku na Pekinskej Ekonomickej škole. Svoju disidentskú dráhu začal v 90. rokoch, kedy finančne pomáhal chudobným dedinčanom nakazených chorobou AIDS, ktorí predávali svoju krv. Kritizoval vtedy čínske úrady, že problém týchto ľudí zametá pod koberec. Neskôr organizoval kampane za prepustenie politických väzňov a o svojich aktivitách informoval aj západné médiá. Chua vzali do väzby vlani v decembri asi mesiac po tom, ako prostredníctvom webovej kamery prehovoril k Európskemu parlamentu.
Sacharovovu cenu udeľuje Európsky parlament od roku 1988 na počesť sovietskeho disidenta a laureáta Nobelovej ceny za mier Andreja Sacharova. Spolu s pamätnou plaketou dostane ocenený aj peňažnú odmenu v hodnote 50-tisíc eur. V roku 1990 sa jej držiteľom stal Alexander Dubček.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.