---- Obetiam železnej opony odhalila pamätník ---
Včera presne napoludnie privítal britský kráľovský pár, ktorý pricestoval na dvojdňovú oficiálnu návštevu Slovenska, na nádvorí Prezidentského paláca v Bratislave prezident SR Ivan Gašparovič s manželkou Silviou.
BRATISLAVA. Predstaviteľov slovenskej a britskej strany čakal na nádvorí slávnostný ceremoniál. Odzneli britská a slovenská hymna, nasledovala prehliadka Čestnej stráže prezidenta Slovenskej republiky.
Tisícky Bratislavčanov a návštevníkov hlavného mesta včeras v Bratislave vítali kráľovnú Alžbetu II. a vojvodu z Edinburghu. Kráľovná dostala pri privítaní na nádvorí Primaciálneho paláca kytičku kvetov od žiačky základnej školy Pavlínky Paškovej. Žltú ružu jej daroval aj jeden z Bratislavčanov, s ktorými sa pozdravila na Hlavnom námestí. Davy ľudí na námestí, kde vystupoval SĽUK, Lúčnica a sólisti Baletu SND, privítali kráľovskú návštevu potleskom.
Kráľovnin program je časovo náročný, preto v centre hlavného mesta strávila iba necelú polhodinu, stihla si pozrieť Primaciálne námestie, Kostolnú ulicu a Hlavné námestie. Bratislavčanov a návštevníkov hlavného
mesta návšteva nadchla, turisti i domáci sa snažili urobiť čo najlepšie zábery tejto historickej chvíle.
Nadšenie z návštevy pred novinármi na Hlavnom námestí neskrýval Bratislavčan Drahoslav. "Je to veľmi decentné, vidíte, je to skvelá pani, usmieva sa, je neformálna. Najsenzačnejšie pre mňa je to, že ju vítame tým, čo máme najlepšie na svete. Lebo Boh nás ochráň, aby tu tancovali hip-hop," povedal.
Niektorí z ľudí zhromaždených na námestí vyjadrili aj obavu z toho, či nepriaznivé počasie nebude mať vplyv na dojmy kráľovnej z návštevy Slovenska. Kráľovná oblečená v červenom kabáte a klobúku si totiž počas prechádzky po centre mesta musela držať nad hlavou dáždnik.
Kráľovskú návštevu si uctilo aj vedenie hlavného mesta.
Kráľovná odhalila nový pamätník
V bratislavskom Devíne včera britská kráľovná Alžbeta II. odhalila nový pamätník Železnej opony. Dočasne sa nachádza pri Bráne slobody pod hradom, neskôr preň nájdu nové miesto. "V minulosti bola na mieste časť železnej opony, preto ten názov," zdôvodnil jeho pomenovanie pre agentúru SITA výtvarník a sochár Milan
Lukáč.
Ide o 3,1 metra vysokú a 1,7 metra širokú sochu zo zváraného železa a obojstrannej bronzovej platne, pričom na oboch stranách je znázornený reliéf krajiny. Súčasťou sochy sú aj otvory. Iniciatíva na zhotovenie pamätníka vyšla podľa Lukáča zo strany britskej ambasády, participoval aj Bratislavský samosprávny kraj. Zhotovenie pamätníka trvalo takmer jeden rok. Aké boli náklady na zhotovenie pomníka,
Lukáč uviesť nechcel.
Medzi prvými osobnosťami, ktoré dorazili do Devína, bol 99-ročný Nicolas Winton, ktorý v roku 1939 zachránil stovky slovenských a českých detí pred nacistickými koncentračnými tábormi a Matej Mináč, ktorý jeho odkaz zvečnil na filmovom plátne. Kráľovský pár privítali za spevu Bratislavského chlapčenského zboru a pred niekoľkými desiatkami ľudí prezident Ivan Gašparovič s manželkou Silviou. Alžbeta II. a princ Philip si prehliadli aj zrúcaninu hradu Devín.
Obetiam komunizmu prejavila kráľovná s manželom princom Philipom úctu položením venca k pamätníku Brána slobody. Dielo autora Petra Meszároša odhalili pod hradom 17. novembra 2005 na pamiatku štyroch stoviek mužov a žien usmrtených na hraniciach Československej socialistickej republiky pri pokuse o útek za "železnú oponu" v rokoch 1945 - 1989. Pamätník znázorňuje rozstrieľanú bránu, vnútri ktorej je vyhnutá kovová mreža.
Kráľovná prijala aj vojnových veteránov z 2. svetovej vojny a krajana Wintona.
--- Slávnostná recepcia ---
Martikánovi a Riapošovi podal ruku
Britská kráľovná Alžbeta II. so svojím manželom vojvodom z Edinburghu privítali na recepcii podávanej veľvyslancom Veľkej Británie v SR Michaelom Robertsom v Miestodržiteľskom paláci v Bratislave okrem iných aj najlepších športovcov Slovenska. V skupine, ktorá sa počas recepcie mala možnosť osobne porozprávať s
kráľovnou, boli dvojnásobný olympijský víťaz vo vodnom slalome Michal Martikán a rovnako dvojnásobný paralympijský víťaz a zároveň predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš.
"Je pre mňa obrovskou cťou a zrejme doživotným zážitkom, že som sa mohol na tejto akcii zúčastniť. Kráľovná sa pri nás pristavila, podali sme si ruky. Vedela, že som v Pekingu zdolal Davida Florenca, ktorý je v jej delegácii. Zažartovala, keď povedala, že o štyri roky v Londýne by to poradie mohlo byť opačné. Bolo to veľmi príjemné stretnutie. Čakal som, že to bude také anglicky strojené, bez emócií. Preto ma potešilo, že Alžbeta II. bola bezprostredná, celý čas sa usmievala," povedal nám 29-ročný Michal Martikán.
Rovnako si stretnutie pochvaľoval aj Ján Riapoš. "Mali sme možnosť povedať si pár viet. Hovorili sme o Pekingu, o dojmoch, zážitkoch. Kráľovná prezradila, že na paralympiáde v čínskej metropole boli jej vnuci. Je to nielen pre mňa, ale pre celé Slovensko historický moment. Je to jej prvá návšteva na Slovensku a ja som mal tú česť podať si s ňou ruku. Pozvanie na túto akciu beriem ako obrovské ocenenie práce celého paralympijského hnutia. Som šťastný, že si niekto všimol, čo a ako robíme. Z Alžbety II. doslova vyžarovala pozitívna energia. Musím povedať, že má v sebe niečo nedefinovateľne kráľovské," pridal svoje zážitky Ján Riapoš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.