navrhli riešenia štátne nákupy. Podľa niektorých analytikov by takéto opatrenie zvýšilo ceny potravín na pultoch či dane obyvateľov.
BRATISLAVA. Poľnohospodári bijú na poplach. Varujú pred úpadkom sektora pre vplyvy finančnej krízy.
Najväčšie starosti im robia klesajúce ceny produktov v prvovýrobe. "V súčasnosti už poľnohospodári pomaly nemajú čo predávať, aby na tom neprerobili. Nemajú z čoho čeliť tejto kríze," povedal hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec.
Ceny pšenice totiž od začiatku roka dramaticky klesli. Z marcových rekordov, keď sa predávala aj nad 13,5 dolára za bušel (vyše 27 kg), sa prudko oslabila až na súčasnýchokolo 5,60 dolára. "Dôvodom výrazného znižovania ceny sú informácie o rekordnej celosvetovej úrode," povedal analytik spoločnosti Colosseum Boris Tomčiak. Rekordnú žatvu mali farmári v USA, ale aj v únii, na Ukrajine či Číne. Cenu nadol tlačí podľa neho aj odlev špekulantov z trhu.
Farmári poznajú riešenie
"O kŕmne obilie, ktoré tvorí nadpolovičnú väčšinu tohtoročnej produkcie, nie je na trhu takmer nijaký záujem alebo len za veľmi nízke ceny," povedal Nemec. Podľa neho sa ceny obilnín medziročne prepadli približne o 30 až 60 percent. Podobne je to aj s ostatnými cenami v prvovýrobe.
Výrazný pokles cien pšenice sa však zatiaľ nepremietol v rovnakej miere v cenách múky či pečiva. Zníženie cien avizovali len hydinári.
Poľnohospodári preto už požiadali o pomoc vládu a navrhli aj riešenia - štátne nákupy a intervenčné nákupy z únie. Podľa Nemca by takéto opatrenia nepôsobili protitrhovo, len by pomohli preklenúť výkyvy na trhu s poľnohospodárskymi komoditami.
"Požiadavka poľnohospodárov na výkup produkcie za vyššie ako trhové ceny povedie k zvýšeniu cien pre obyvateľstvo," povedal analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana. Podľa neho už teraz každý obyvateľ prispieva na dotácie poľnohospodárov zo svojich daní sumou viac ako 4000 korún ročne.
Hoci pokles cien obilnín je výrazný, čakať podobný pokles aj pri cene múky sa nedá. "Tohtoročná bohatá úroda obilia svojimi kvalitatívnymi parametrami nespĺňa požiadavky mlynárov a kvalitnej potravinárskej pšenice nie je dostatok," povedal Peter Hudák z Mlynu Šurany.
Preto sa podľa neho nedá očakávať dramatické zníženie cien múky, hoci i teraz klesli nákupné ceny približne o desať percent. "Doteraz sme nezaznamenali výraznejšie zníženie cien múk, a preto nie je dôvod ani na znižovanie cien pekárskych výrobkov," povedal výkonný riaditeľ Podnikateľského zväzu pekárov, cestovinárov a cukrárov DemeterSemančák.
Zlacnenie? Rožky nie, hydina áno
Práve múka pritom tvorí približne polovicu vstupov pekárenskej výroby. Pekári však podľa Semančáka tlačia pred sebou 25-percentný balík rastu nákladov.
S tým súhlasí aj pekár Karol Tanglmayer. "Zlacniť sa nechystám. To, o čo zlacnela múka, je minimum, ktoré ani nevyrovná rast iných nákladov," povedal. Podľa neho ide hlavne o drahé energie a naftu. Ceny pečiva, napríklad rožkov teda zrejme neklesnú.
Zníženie cien obilnín však tlačí dolu ceny krmiva, čo sa premieta v nižších nákladoch pre hydinárov. Tí už uplynulý týždeň informovali, že nákupné ceny hydiny klesnú v novembri asi o tretinu.
O znížení cien hydiny v prvovýrobe už rokujú s dodávateľmi aj niektoré obchodné reťazce.
"Čakáme, že sa zníženie cien v prvovýrobe prejaví aj u nás, zatiaľ ide hlavne o ceny hydiny," povedala hovorkyňa spoločnosti Ahold, ktorá prevádzkuje predajne Hypernovy a supermarkety Albert Lenka Juríková. Nákupná cena mlieka klesla od začiatku roka takmer o tri koruny za liter. "Nákupné ceny mlieka klesajú pre jeho prebytok," povedala výkonná riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Margita Štefániková.
V obchodoch to zatiaľ veľmi cítiť nie je. To, ako sa do jeho cien premietne zlacnenie krmív, sa podľa nej ešte nedá odhadnúť.
Autor: ZDENKA ZAJÍČKOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.