Slovenskému pracovnému trhu by mohli v sektoroch, v ktorých je nedostatok pracovníkov, pomôcť pracovníci z Vietnamu. Podľa premiéra Roberta Fica však
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Slovensko chce vietnamských pracovníkov iba bez sociálneho dampingu.
HANOJ/BRATISLAVA. "Slovensko privíta do oblastí, kde máme nedostatok pracovnej sily z vlastných zdrojov, vietnamských ľudí iba za takých sociálnych a pracovných podmienok, aké sú u nás štandardom," vyhlásil včera predseda vlády počas rokovania s vietnamským partnerom Nguyenom Tanom Dungom.
Premiéra na návšteve vo Vietnamskej socialistickej republike (VSR) sprevádza aj minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, ktorý podpísal so svojím vietnamským partnerom Memorandum o porozumení medzi Ministerstvom hospodárstva (MH) SR a Ministerstvom obchodu VSR a o zriadení spoločnej hospodárskej komisie.
Premiér počas oficiálnej návštevy Vietnamu hovoril najmä o ekonomickej spolupráci a v tejto súvislosti spomenul aj konkrétne projekty, napríklad v oblasti farmaceutického priemyslu alebo energetiky. Cieľom memoranda, ktoré vo Vietname podpísal minister Ľubomír Jahnátek, je podľa jeho slov nastaviť pracovný mechanizmus medzi oboma krajinami tak, aby sa zvýšili obchodné aktivity. "Bilancia doterajšej spolupráce je v neprospech Slovenskej republiky zhruba naúrovni 86 miliónov dolárov," doplnil Jahnátek.
Prioritné komodity
Podľa tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR je cieľom návštevy Roberta Fica vo Vietnamskej socialistickej republike otvárať dvere našim firmám, aby svoje produkty a služby mohli ponúkať na nových trhoch. "Slovensko má záujem o spoluprácu v oblasti energetiky, vojenskej techniky, ako i v oblasti automobilového, potravinárskeho, sklárskeho, textilného, chemického a farmaceutického priemyslu. Záujem máme aj o sektor cestovného ruchu a hotelierstvo," informuje rezort hospodárstva.
Export Vietnamu v poslednom období výrazne rastie, pričom by podľa niektorých odborníkov mal byť schopný v najbližšom období predbehnúť aj Čínu. Krajina je napríklad výrazným konkurentom Brazílie v exporte kávy a patrí k najväčším vývozcom korenia a ryže na svete. Slovensko v súčasnosti do Vietnamu vyváža najmä lieky, chemikálie, drevotriesku, výrobky z hliníka a ložiská.
(sita)
Autor: Lajčák apleuje na EÚ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.