plán, podľa ktorého krajina vstúpi na budúcu jar do výmenného systému kurzov ERM II.
BUDAPEŠŤ/BRUSEL/VARŠAVA/AMSTERDAM/REYKJAVIK. Zákonodarcovia v ukrajinskom Kyjeve ignorovali odkaz od Medzinárodného menového fondu na rýchle prijatie legislatívy v prospech záchranného balíčka vo výške 16,5 mld. USD. Niektoré krajiny strednej a východnej Európy zápasili s potlačením medzinárodnej svetovej krízy. Iné vlády v tomto regióne narýchlo prepracovávali štátne rozpočty a prijímali ďalšie opatrenia na zastavenie prepadu ekonomiky. Maďarská vláda mobilizuje svoje sily na prípadnú recesiu v roku 2009, pričom zmenila prognózy 1,2-percentného rastu HDP rátajúc s prípadnou recesiou. Maďarsko sa podobne ako Island a Ukrajina uchýlil k pomoci MMF, keď fond včera informoval o prebiehajúcich rokovaniach s maďarskou vládou. Rumunské ratingové výhľady boli v pondelok zmenené na negatívne.
Naša NBS znížila hlavnú úrokovú sadzbu
Národná banka Slovenska znížila hlavnú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na hodnotu 3,75 %, keď slovenská centrálna banka skresala úroky dva mesiace pred vstupom Slovenska do eurozóny. Lotyšsko ohlásilo zníženie deficitu verejných financií na rok 2009 z plánovanej hodnoty 1,85 % HDP. Lotyšom a Litovcom tiež znížila agentúra Standard & Poor's ratingové vyhliadky. Súčasná finančná kríza šokovala niektoré krajiny v strednej a východnej Európe, keď do tohto regiónu sa zaraďujú krajiny bojujúce s fundamentálnymi ekonomickými problémami, ale aj krajiny plne integrované v EÚ a eurozóne.
EÚ plánuje poskytnúť Maďarsku pomoc
Európska únia (EÚ) pripravuje plán finančnej pomoci pre Maďarsko, ktoré spomedzi štátov EÚ finančná kríza zasiahla najvýraznejšie. Informovala o tom včera Európska komisia (EK). EK neobjasnila, či budúca pomoc krajine bude súčasťou balíčka dohodnutého medzi Budapešťou a Medzinárodným menovým fondom (MMF), alebo tieto financie poskytne samostatne. Maďarská vláda upraví revidovaný rozpočet pre rok 2009 v parlamente a prispôsobí ho tak potenciálnemu scenáru recesie. Uviedol to včera maďarský minister financií János Veres.
Poľsko schválilo opatrenia na ochranu bánk
Poľská vláda schválila včera v skrátenom legislatívnom konaní opatrenia na ochranu bankového sektora. Minister financií Jan Rostowski po zasadnutí vlády vo Varšave uviedol, že opatrenia sú zamerané na ochranu vkladov a podporu likvidity bánk a zodpovedajú pravidlám, na ktorých sa dohodla EÚ. V Poľsku sa medzinárodná finančná kríza neprejavuje tak výrazne ako v Spojených štátoch alebo v rozvinutejších ekonomikách EÚ, kde si bankový sektor vyžiadal silné finančné injekcie.
EÚ odklepla pomoc pre nemecké banky
Orgány Európskej únie na ochranu hospodárskej súťaže včera schválili záchranný balíčk nemeckej vlády pre bankový sektor krajiny v hodnote 500 mld. eur. Podľa Európskej komisie tento plán, ktorý je jedným z mnohých v 27-člennej únii, pomôže Nemecku prekonať vážne poruchy hospodárstva a vyhnúť sa nadmernému poškodeniu konkurencie. Vo svojom záchrannom pláne poskytne Nemecko bankám a poisťovacím spoločnostiam nový kapitál výmenou za podiely v týchto spoločnostiach, čím posilní ich bilancie voči možným stratám. Vláda sa tak zaviazala garantovať nové krátkodobé a strednodobé dlhy držané zdravými bankami, ktoré nemajú možnosť získať medzibankové pôžičky. Komisia, ktorá monitoruje kompatibilitu štátnych rozhodnutí s právom EÚ pri poskytovaní národnej pomoci uviedla, že schváleniu nemeckej pomoci predchádzali prísne záväzky Nemecka.
Regionálne meny zhodnocovali
Na devízový trh sa vrátila opäť pozitívna nálada, keď včera regionálne meny masívne zhodnocovali, informoval o tom díler UniCredit Bank Michal Baránek. "Zhodnotenie v regióne bolo spôsobené aj vďaka akciovým trhom, ktoré si polepšili. Na trhoch sa objavil opäť optimizmus a averzia voči rizikovým operáciám sa znížila," konštatoval díler.
Aegon získa vládnu pomoc
Holandská poisťovacia skupina Aegon sa stala jednou z posledných spoločností v krajine, ktorá získa vládnu pomoc. Finančná injekcia od štátu predstavuje 3 mld. eur a na podporu kapitálu spoločnosť okrem toho zruší výplatu dividend. Za svoju pomoc získa holandská vláda dva posty v dozornej rade spoločnosti, kde budú jej nominanti dohliadať na audit, kompenzácie a menovanie ďalších členov. Top manažment Aegonu sa bude musieť v súčasnom roku vzdať hotovostných ale aj akciových príjmov z výsledkov spoločnosti. Podľa svojho vyhlásenia očakáva Aegon v treťom kvartáli čistú stratu vo výške 350 mil. eur. Podmienky finančnej pomoci poskytnuté Aegonu sú takmer identické s dohodou uzavretou minulý týždeň medzi vládou a finančnou skupinou ING. Začiatkom októbra vyhlásila holandská vláda, že vyčlení 20 mld. eur na ochranu finančných spoločností, no menšie firmy ako SNS Reaal, Van Lanschot a BinckBank vyhlásili, že akékoľvek vládne peniaze nepotrebujú. Holandské spoločnosti zvyčajne vyplácajú dividendu dvakrát ročne, no Aegon sa výplatu koncoročnej dividendy rozhodol zrušiť.
Island zvýšil úrokové sadzby
Islandská centrálna banka včera výrazne zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu o 6 percentuálnych bodov na súčasných 18 %. Tento krok banky nasleduje len dva týždne po tom, čo banka uvoľnila monetárnu politiku, aby zmiernila dopad finančnej krízy na hospodárstvo krajiny. Analytici považujú tento krok islandskej banky na podporu zmrazenej meny a trhov za extrémny, no investorom ponúkne vysokú návratnosť za ich investície do ochromeného finančného systému krajiny. Podľa analytikov predstavuje zvýšenie sadzieb zúfalý krok zameraný na obnovenie dôvery na domácom trhu a oživenie obchodovania s islandskou korunou. Pred dvoma týždňami však centrálna banka znížila úrokovú sadzbu o 3,5 bodu na 12 %. Severská krajina, ktorú v plnej miere zasiahla finančná kríza, požiadala Medzinárodný menový fond (MMF) o finančnú pomoc vo výške 2 mld. USD. Pôžička má slúžiť na revitalizáciu skolabovaného bankového sektora, naštartovanie obchodovania s miestnou menou a zmiernene dôsledkov spomalenia ekonomiky. Okrem toho v pondelok Island oznámil, že potrebuje ďalšie 4 mld. USD na stabilizáciu svojej ekonomiky.
Autor: sita/reuters/ap
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.